Co nového v Safaze

Vyhřátí z Egypta a po krátké aklimatizaci jsme se rozhodli s Ondrou (momentálně teda Freddiem) prověřit ve sváteční neděli 17. listopadu zvěsti o čtyřmetrové viditelnosti na našem domácím lomu Vševily. Klasický sraz v 8 ráno v Amersu. Dorazil jsem raději trochu dřív, protože jsem si ještě potřeboval upravit konfiguraci z rekreační mořské na technickou klasiku.

Vševily - podzim 2013Ondra mně trochu překvapil, když nakládal stejný potápěčský batoh, jak jsem ho viděl minulou sobotu na Ruzyni. No nic říkám si, asi chce odsolit věci po týdenní pohodičce v Safaze. A možná i trochu si užít v mokráči – kluk ještě nezpohodlněl, jako já. Ještě snídaně šampionů a před devátou jsme se začali prokousávat pražským mlíkem. Přesně v deset, jak bylo dohodnuto, si vyzvedáváme klíče od Lukáše Ježka a hurá na lom.

Po mlze ani památky, teplota vzduchu 4 a vody 8 – takže podmínky pro podzimní potápění ideální. Hladina zase trochu stoupla. Ostrůvek, kde jsme ještě v srpnu piknikovali a nafotili proslulou kontaminovanou skupinu, je už jen na holínky.

Dohoda o postupu byla rychlá – jdeme na pravou ruku, u stěny v rohu pohledáme rybí nájemníky, skočíme do „díry“ aVševily - podzim 2013 pak zbytek okruhu. Zanořili jsme se u pramičky a kolem mizejícího ostrůvku pokračovali ke stěně. Viditelnost tak 1,5 metru, ale několik pstruhů na začátku jsme nepřehlédli. U stěny jsme klesli do 10 metrů a došlo k výraznému zlepšení – u vany až pohodové tři metry. Před schodem do 15 metrů jsme vyplašili spícího půlmetrového jesetera. Pak jsme zase nastoupali na 10 metrů a kolečko dokončili.

Abychom předešli všetečným dotazům našeho technického ředitele – V-dril se konal, ale na instruktážní video to úplně nebylo. ☺ Slibujeme na svou čest, že v trénování nebudeme polevovat. Předběžně jsme se domluvili, že zase vyjedeme v neděli 1. prosince – Vševily, Borek nebo Cerekev – uvidíme podle počasí a účastníků.

Za Potápěčský klub AMERS
Aleš