Už jste někdy přemýšleli o tom, že byste rádi absolvovali kurz potápění s přístrojem nebo si alespoň potápění vyzkoušeli a nevěděli jste, jak začít? Chtěli jste někdy dát někomu blízkému kurz potápění nebo jenom poukaz na ponor na zkoušku a nevěděli jste, na koho se obrátit? Pak jste zde správně a my se vám tu pokusíme poradit, jak se do toho pustit.

Abyste se mohli potápět s přístrojem kdekoli na světě, potřebuje potápěčskou certifikaci (většinou plastová karta, dnes už i jen aplikace v chytrém telefonu), něco jako řidičský průkaz pro potápěče. Bez ní můžete pod vodu také, ale vždy jen pod přímým dohledem potápěčského profesionála (divemastera nebo instruktora), který se o vás bude po celou dobu ponoru starat a pod vodou vás bude vodit trošku jako loutku.

Když absolvujete potápěčský kurz a získáte certifikaci, budete při ponorech na lokalitách zpravidla rovněž plavat za průvodcem, ale jeho úkolem bude ukazovat vám pod vodou to nejzajímavější (jako skutečný průvodce) a vám ponechá velkou míru volnosti při zkoumání podvodních krás, nemluvě o jiných hloubkových limitech, vyšších nákladech a dalších omezeních, vyplývajících z potápění bez certifikace. Pokud jako certifikovaný potápěč dodržíte všechna daná pravidla, jako třeba potápění ve dvojici atd., můžete se potápět i bez přítomnosti divemastera.

Základním kurzem potápění s přístrojem je kurz, který se u nás v NAUI nazývá NAUI Scuba Diver, jinde se používá označení Open Water Diver. Absolvování tohoto úvodního kurzu Vás ve většině systémů bude opravňovat k potápění do maximální hloubky 18 metrů.

Všechny kurzy se skládají ze tří částí – teorie, ponorů na uzavřené vodě (zpravidla v bazénu) a ponorů na otevřené vodě. V současné době je možné při teoretické přípravě využívat tzv. elearning, tzn. on-line vzdělávání, které kombinuje samostudium s přípravou na učebně s instruktorem.

Některé potápěčské školy se snaží kurzy co nejvíce zkracovat a student má leckde možnost získat certifikaci už během několika dnů, což většinou znamená absenci teorie nebo výcviku na uzavřené vodě. Důrazně doporučuje všem zájemcům se takovým školám velkým obloukem vyhnout, je v zájmu každého studenta získat během kurzu co nejvíce informací o potápění a tím, že část výcviku ošidím, poškozuji (a ohrožuji) jenom sám sebe. Čím více znalostí získám v průběhu základního kurzu a čím více dovedností se naučím, tím lépe se mi bude potápět a tím jednodušší pro mě bude pokračování v dalších levelech.

Rovněž tak je dobré si před zahájením kurzu zjistit, jakou certifikaci bych měl v kurzu získat a v rámci jakého systému, zejména pak zda se jedná o mezinárodně uznávaný subjekt či lokální systém. V tom je velká výhoda velkých mainstreamových asociací, mezi které NAUI samozřejmě patří, vyhnete se tím možným nepříjemnostem s tím, že vaše certifikace nebude na základně kdesi v daleké cizině akceptována.

Poněkud složitým rozhodováním je volba mezi tím, zda kurz potápění absolvovat v tuzemsku (tedy ve vnitrozemí) nebo si ho udělat někde na základně u moře. Výhodou takové základny je samozřejmě moře a s tím související teplo, slunce …., tomu se samozřejmě těžko konkuruje :-). Na druhou stranu tuzemské vnitrozemské potápěčské školy na vás budou mít zpravidla více času, můžete se připravovat po práci během všedních dnů a na dovolené si už užijete samotné potápění a nebudete plýtvat drahocenným volnem při tréninku sundavání masky pod vodou … Většinou ale rozhodne to, jak jste na tom s časem před odjezdem na dovolenou. Kdybych měl doporučit, pokud máte před odjezdem dost času a jste rozhodnuti se potápění na dovolené věnovat, udělejte si kurz tady a u moře už se jen potápějte. Pokud ještě sami nevíte nebo jedete příští týden, je potápěčský kurz na základně u moře ideální volba. NAUI vám zde může nabídnout i speciální postup, kdy zde (v Česku) absolvujete přípravu a bazény a u spřízněného instruktora NAUI u moře potom kurz dokončíte, což je čím dál populárnější způsob výuky potápění.

Naše potápěčská škola Amers Dive Academy působí v Praze a okolí (Praha-východ), na ponory chodíme do bazénu v Aquapalace Čestlice do místní 8 metrové jámy nebo jezdíme na bazén do Mělníka případně do Psár. Jednu učebnu máme k dispozici Dolních Břežanech s bezproblémovým parkováním, druhou potom v Praze na Malé Straně. Na ponory na otevřenou vyrážíme po okolních lokalitách, jako jsou lomy v okolí Benešova, moc rádi máme Leštinku u Skutče, což je takové kultovní místo českých potápěčů (s výbornou gulášovkou), lom Borek nebo rovněž kultovní Svobodné Heřmanice. S většinou našich studentů základních kurzů to ale řešíme tak, že brzy na jaře začneme s teorií a bazény, a jak je to jen trochu možné, vyrazíme směr Chorvatsko na prodloužený víkend, kde absolvujeme ponory na otevřené vodě a kurz dokončíme.

Zájemcům z jiných lokalit než Praha a okolí pak rádi doporučíme některého z dalších NAUI instruktorů působících na celém území Česka nebo na Slovensku.

No a jak a kam dále pokračovat po získání certifikace … Samozřejmě je nejdůležitější se potápět a praxí získávat další zkušenosti. Výcvikové systémy nabízí další kurzy, kdy na úvodní kurz Scuba diver (Open Water Diver) navazuje kurz Advanced Scuba Diver (Advanced Open Water Diver), který Vám umožní potápění až do hloubky 40metrů (v NAUI, některé systémy mají postup lehce odlišný), což je zároveň i maximální hloubka pro rekreační potápěče vůbec. Pokud by někoho lákaly hloubky větší, pak by se měl začít zajímat o technické potápění, které ve svých nejvyšších stupních už vlastně žádné hranice nemá. Hloubky, uzavřené prostory jako vraky či jeskyně, to vše se můžete u nás naučit, pokud zjistíte, že vás potápění nadchlo víc, než jste si sami na začátku mysleli …..

A jak tedy začít? Nejlepší je zavolat k nám a domluvit si ponor na zkoušku v bazénu. Ten můžete absolvovat buď u nás nebo u některého z našich kolegů, které vám rádi doporučíme, pokud byste to k nám měli daleko. Potom sami uvidíte, jak na vás bude potápění působit, jak se budete cítit pod vodou a pak se teprve rozhodnete, zda se máte do kurzu potápění s přístrojem pustit.