[h2_underlined] Co je to port? [/h2_underlined]

SLR port je příslušenství podvodního pouzdra pro digitální zrcadlovky válcovitého tvaru, které se nasazuje na přední část pouzdra a ve kterém se skrývá objektiv fotoaparátu. Port je jednoduše vyměnitelný a IKELITE nabízí širokou škálu portů pro nejrůznější druhy objektivů. Dome port (vypouklý port) se doporučuje pro objektivy 28mm a širší (ekvivalent 35 mm kinofilm), flat port (plochý port) je určen pro makroobjektivy nebo objektivy s delší ohniskovou vzdáleností.

Tajemství systému portů Ikelite se skrývá v jedinečném designu, který umožňuje snadnou kontrolu kompletního pouzdra před každým ponorem. Stačí se podívat skrz čirý plast a hned uvidíte těsnící o kroužek. Jestliže vypadá, že těsní, pak těsní! Všechna ostatní pouzdra pro SLR zrcadlovky spoléhají na víru vlastníka v to, že vše je sestaveno správně a vše těsní tak, jak má. Hliníková pouzdra, která používá mnoho výrobců podvodních pouzder, nenabízí žádnou možnost ověřit si před ponorem, zda těsnění je umístěno správně či nikoli.

[h2_underlined] Výběr správného portu [/h2_underlined]

Podívejte se do příslušné tabulky portů, která je sestavena podle výrobců Vašich objektivů. IKELITE pouzdra na zrcadlovky mají standardizovanou vzdálenost mezi závitem pro objektiv na těle fotoaparátu a závitem pro umístění portu na pouzdře. Porty objektivu tak můžete vybírat bez ohledu na to, na jaké tělo fotoaparátu objektiv nasadíte.

Objektivy jsou seřazeny podle čísel. Nezapomeňte si zkontrolovat přesné označení objektivů. Například novější stabilizované objektivy nemusí být použitelné ve stejném portu, jako stejný, ale starší objektiv bez stabilizace.

Ikelite nabízí objektivy pro fotoaparáty následujících značek: Canon – Nikon – Olympus – Pentax – Sigma – Sony – Tamron – Tokina.

[h2_underlined] Co dělat, pokud nemůžete najít v tabulce Váš objektiv? [/h2_underlined]

Změřte přesně průměr objektivu (například pomocí digitálního posuvného měřidla) v jeho nejširší části. Objektiv musí být užší než 83mm (3.3″) v nejširší části, aby bylo možné ho umístit do některého portu Ikelite. Dále změřte největší vzdálenost konce objektivu od místa, kde se objektiv připojuje k tělu fotoaparátu. Následně vyberte vhodný „Standard“ nebo „Modular“ port systému, aby byl dostatečně dlouhý pro Váš objektiv. Rozdíly mezi oběma systémy najdete dále.

Objektiv musí zaostřovat na vzdálenost minimálně 30 cm, aby bylo možné použít ho pod vodou v dome portu. Jestliže objektiv nezaostří na tuto minimální vzdálenost, je třeba k objektivu připojit předsádku +4 dioptrie (dostupné u výrobců jednotlivých objektivů). Při měření délky objektivu pak nezapomeňte i na tuto předsádku.

Použití teleobjektivů a telemakroobjektivů s ohniskovou vzdáleností delší než 105 mm se pod vodou nedoporučuje.

[h2_underlined] „Standard“ port systém [/h2_underlined]

Standard port systém nabízí řadu opticky kvalitních akrylových portů, které poskytují výjimečnou kvalitu za přijatelnou cenu. Každý model má pevnou délku a z toho důvodu se pro každý objektiv zpravidla vyžaduje jiný port.

[h2_underlined] „Modular“ port systém [/h2_underlined]

Modulární systém umožňuje sestavit si dome nebo flat port z univerzálních komponentů. Vzájemně kompatibilní těla portů a jednotlivé nástavce umožňují vytvořit nekonečně mnoho kombinací pro maximální univerzálnost a výkon.

zdroj: ikelite.com
přeložil: Petr Řehák