Potápění na Vševilech

V neděli 18.8. jsme absolvovali ve Vševilech další díl přípravy v rámci výcviku potápěčů všech možných levelů. Při té příležitosti se nedalo nevšimnout si změn, které se na lomu objevily, rovněž tak se nedalo přehlédnout, že viditelnost ve vodě nebyla úplně ideální (upřímně řečeno spíše bídná).

Většina potápěčské veřejnosti se o zhoršení kvality vody v letošním roce dozvěděla, a proto mě napadlo obrátit se na osobu nejpovolanější, samotného Vláďu Ježka, jehož je lom ve Vševilech takovým dalším dítětem.

Vláďo, mohl bys nám vysvětlit, co se to vlastně s vodou ve Vševilech stalo?

V dobrém úmyslu jsem chtěl pro potápěče vytvořit takové malé podvodní zoo, což se mi vymklo z rukou. Shodou náhod a snad díky bohu jsem se seznámil s Petrem Žůčkem, studentem střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí, který mi nabídl spolupráci na údržbě vody v lomu. Po všech rozborech a konzultacích s různými odborníky mi Petr sdělil, že voda by se měla postupně čistit, pokud upravíme složení a množství rybí společnosti a přestaneme dokrmovat. Vzhledem k problematice této věci bych nechal Petra, aby o tom sám něco řekl.

aktualita-rozhovor-vsevily-08-2013-01Bohužel se nám sešlo několik ovlivnitelných, ale i neovlivnitelných aspektů, které dohromady způsobily nárazové přemnožení zelených řas. Původní obsádka byla planktonožravá vyvážená společnost, která byla kvantitativním nasazením ryb, a také nekontrolovaným přemnožením býlích plevelných ryb narušena. Díky vysokému množství organizmů živících se zooplanktonem se jeho počet omezil do takové míry, že již nedokázal konzumovat potřebné množství zelených řas. Nevhodným umístěním, a také nedávnými povodněmi došlo k vysokému splachu průmyslových hnojiv z polí, která značnou mírou přispěla k dalšímu množení řas. Není žádné tajemství, že zemědělci v této době používají obrovská množství průmyslových hnojiv a ty se ani nedokáží v tomto množství vázat do půdy, a proto dochází k jejich splachu do vodních ploch. Velké množství ryb, které zde bylo vysazeno, muselo být dokrmováno, a tím se v nevědomosti pana Ježka do lomu přidávaly další živiny prospěšné pro růstu řas. Zajímavostí je, že tolstolobik, který zde byl vysazen díky své filtrační schopnosti, při přesazení přechází ve svém potravním výběru na větší druhy organizmů, jelikož s přesazením obsádky se zmenšuje velikost samotného planktonu. aktualita-rozhovor-vsevily-08-2013-02Bohužel poslední kapkou a také třešničkou na dortu bylo právě vysazení sice na pohled krásných, velkých kusů tolstolobika, ale na druhou stranu obrovské zátěže pro již tak velice etergeticky vytížený lom. Tyto veškeré aspekty vedly k vytvoření vhodných podmínek pro zelenou řasu. K nejhoršímu stavu viditelnosti došlo ke konci červa tohoto roku, ale po započetí změn v údržbě a stavu lomu se nám již v uplynulé době podařilo viditelně zlepšit stav viditelnosti. To je takové shrnutí průběhu stavu lomu Vševily.

Znamená to tedy, že počet tolstolobiků je tedy nutné dramaticky zredukovat?
Ano a to v nejbližší době. Ze 150 kusů metrových tolstolobiků jich tam může zůstat pouhých 8 až 10 kusů.

Jaké jiné ryby bude možné v lomu potkat?
Myslím si, že největší atrakcí budou naši dva sumci pak štiky, candáti, mníci, pstruzi, jeseteři, úhoři, koi kapři a mnoho dalších druhů ryb.

Nahoře se objevil nový modrý domek, chystáš se na lomu bydlet?
Jojojo budu ho používat jako letní sídlo

Jaké máš další plány?
Rozšířit atrakce ve vodě a dál budovat zázemí potápěčského centra.

Co vybavení lomu, plnění lahví a podobné věci, chystáš se na něco takového?
Do konce září by měli fungovat toalety. A doufám, že se nám podaří spustit naší malou solární elektrárnu. Co se týče plnění lahví kompresor už máme a chystáme se ho do konce roku zprovoznit. Vše závisí na tom jak nám půjde budování zázemí na lomu.

Slyšel jsem, že ty jako velký přítel internetu a počítačů vůbec spouštíš webové stránky lomu, je tomu tak?
Ano, také do konce září by měly fungovat. Bude se o ně starat můj společník, syn Lukáš.

Co by sis přál nejvíc k Vánocům?
No úplně nejvíc bych si přál nějakou svojí potápěčskou bázi někde v Karibiku.

Tímto děkujeme Jéžovi za vyčerpávající odpovědi a zároveň Váš všechny zveme k návštěvě našeho lomu ve Vševilech.

Petr Řehák