Test výrobků Mares

MARES HYBRID – žaket nebo křídlo?
Seznámení s hybridem bylo plné smíšených pocitů. Dostali jsme vyvažovací vestu na testování týden před odletem do Egypta. První cesta nás zavedla do Aquacentra Čestlice, kde se nachází potápěčská jáma.

Test

Skládání a rozkládání hybridu je velice snadné a díky své váze a velikosti je vhodný pro cestování. Zvládnout nasazení zátěžových kapes je brnkačka a jde se do vody. První zanoření probíhá bez sebemenších problémů. Hybrid oproti běžným žaketům drží polohu těla (podobně jako křídlo) vodorovně s hladinou. Inflátor funguje výborně a reaguje na sebemenší dotek. První věc, která mě negativně překvapila, byla, že hybrid se mě snažil neustále rovnat do výchozí polohy. Pokaždé, když jsem se snažil přetočit na bok, záda či jinak změnit polohu těla při ponoru, hybrid mě přetlačoval nazpět. Po prvním velice rozporuplném ponoru jsem vážně váhal, zda nezvolit do Egypta jiné vybavení. První dva ponory byly stejné – neustálý boj s polohou. Po 3. zanoření jsem přestal řešit polohu a hybrid se začal chovat opravdu jako křídlo. Navykl jsem si, že mě hybrid občas přetáčel (rovnal) a začal si užívat výhody, které nabízí. Snadné vyvážení, vynikající komfort, aluminiové D-kroužky, integrovaný zátěžový systém. Jednoduchá práce a manipulace s ,,křídlem“ dělá z tohoto produktu od Marese vynikající doplněk nejen pro začínající a rekreační potápěče, ale i pro pokročilé potápěče, kteří chtějí žaket s vlastnostmi klasického křídla.

 

Není ploutev jako ploutev – MARES X-STREAM
Dalším produktem, který jsem měl možnost otestovat, byl TOP model ploutví od Marese X-STREAM. Hned prvně, Testkdyž jsem vzal ploutev do ruky, jsem zjistil, že je velice lehká a tudíž velmi dobrá pro cestování. Má krásný design a její nasazení je velmi jednoduché díky systému přezek, kterým ploutev disponuje. První pohyb s ploutví pod vodou mě překvapil. X-STREAMKA není jen velmi lehká, ale i rychlá. Pokaždé, když jsem udělal pár rychlejších kraulových kopů, byl jsem překvapen, jakou vzdálenost jsem urazil. Jako subjektivní negativum ploutve vnímám její měkkost a tudíž zvýšený zpětný ráz ploutve při kopu daný jejím předchozím prohnutím. Přirovnal bych to k pocitu, jako když o něco zavadím. Není problém si na to zvyknout, ale chvilku mi to trvalo. Ploutve bych doporučil každému potápěči, který často cestuje a preferuje měkčí variantu ploutví.

 

Jedno tlačítko bohatě stačí – MARES PUCK PRO
TestPočítač, který se mi dostal do ruky, mi připadal tak nějak ošizený. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, našel jsem pouze jedno tlačítko uprostřed. Jak jsem zjistil později, měl tento systém samé výhody. Počítač disponuje velkým displejem a ve vodě je na něj výborně vidět. Díky jednomu tlačítku je manipulace s PUCKEM velice snadná a zvládne ji i naprostý začátečník. Menu je v angličtině a počítač umí přepínat na dvě směsi během ponoru. Jediný problém, který jsem zjistil, bylo osvětlení během nočního ponoru. Počítač vydržel svítit jen pár vteřin a neustále zhasínal, což značně komplikovalo mou orientaci. Mares PUCK PRO se hodí pro začínající i rekreační potápěče a je výborným kompromisem mezi cenou (bezkonkurenční na trhu) a kvalitou.

 

Do zimy s MARES ABYSS EXSTREME, MR 22 NAVY
Posledním produktem z řady Mares, které jsem měl možnost testovat, byla automatika složená z prvního stupně MR 22 NAVY a octopusu Abyss exstreme. Jedná se o inovaci legendárního modelu této značky. Černý octopus Testspolečně s MR 22 NAVY vytváří nádherný retro design automatiky. První seznámení proběhlo opět v Čestlicích. Na začátku ponoru mě pozlobilo pískání v prvním stupni automatiky, které ale během ponoru odeznělo. Dýchání bylo velmi snadné a neměl jsem pocit sebemenší nejistoty.

Test vybavení Mares

Celkově jsem s automatikou nezaznamenal žádný problém. Při ponorech v Egyptě se během naší návštěvy pohybovala teplota vody kolem 26 stupňů. Automatika MR 22 NAVY společně s octopusem ABYSS EXSTREME je ovšem výrobcem určována doextrémně studené vody, proto jsem v Rudém moři nemohl otestovat její skutečné přednosti, pro které je tato automatika sestavena. Osobně bych ji doporučil, kromě potápěčů vyhledávajících chladné vody také těm, kteří chtějí prostě něco výjimečného.

Egypt 2013
David Kolář