Ve čtvrtek 12.7. jsme po práci vyjeli ve složení Petrové Ř. a V. na dlouho odkládanou návštěvu domorodců do Frenštátu pod Radhoštěm spojenou s potápěním na Svobodných Heřmanicích. Ponor jsme naplánovali na pátek 13. Možná i díky tomu jsme na Heřmanicích potkali ráno toliko dvě menší skupiny polských potápěčů, jinak tam nebyl nikdo.

V plánu jsme měli pořídit pár fotografií a doplavat ke studni, pokud nám vzduch a síly budou stačit. Hned po zanoření nebyla viditelnost žádná sláva, ale po pár kopech se v hloubce pod 10 metrů se rozjasnilo a místy bylo vidět až co světlo dosvítilo (no, 10 metrů to být mohlo). I ve 30 metrech bylo stále krásně vidět, byť znalci tvrdili, že viditelnost byla špatná. Vzhledem ke tvaru lomu jsme narazili na všechny nebo alespoň většinu místních atrakcí. Nakonec jsme doplavali až ke studni (hloubka cca 35metrů), nicméně tam byla bohužel viditelnost úplně nejhorší a fotky tak nebyl moc použitelné.

Po ponoru jsme si dali řízek v místní restauraci (teda hospodě) s bramborovým salátem, což prý patří k tradici a musím říct, že to byl zlatý hřeb celého úspěšného a příjemného dne. Celý ponor trval necelou hodinu, max. hloubka 35 metrů, teplota vody dole 5stupňů.

V neděli jsme pak vyrazili směrem Teplice na lom Barbora ve složení Petr Ř., Aleš a David a spolu s námi spousta manželek a dětí. Náš plán spojit potápění s koupáním vzal za své hned ráno, jelikož byla poměně velká zima. A to jsme ještě nevěděli, jaká teplota nás čeká ve vodě (tedy spíš Davida v neoprenu).

Na Barboře jsme se ponořili vlevo od základny Svazu potápěčů, kde jsme byli úplně sami. Jako vždy na Barboře se viditelnost u břehu rovnala nule, ale po zanoření se rozjasňovalo a v hloubce pod 15 metrů bylo najednou nádherně vidět. Ponor jsme měli naplánovaný do 30 metrů, max. dosažená hloubka byla nakonec 33 metrů a viditelnost byla stále dobrá mezi 6-8 metry, která pokračovala i do větší hloubky. Teploměr ukázal dole dokonce kruté 4stupně, což Davida hrdinsky bojujícího s chladem v neoprenu nakonec vyhnalo z vody poněkud předčasně.

Po ponoru jsme si udělali výlet na hrad Hněvín u Mostu. Restaurace je tam pěkná, jídlo výborné, jen ta Plzeň se jim úplně nepodařila …

Zapsal: Petr Řehák