Předvolební Výzva pro SPOLU

Koncem prázdnin mě oslovil Tom Phillip, kandidát SPOLU za KDU-ČSL a hlavně odchovanec naší potápěčské školy, jestli bych mu nepomohl s natáčením Výzvy, která bude součástí předvolební kampaně pro volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021.

S radostí jsem souhlasil, neboť program SPOLU je mi blízký a díky tomu, že tyto tři subjekty vytvořili společnou koaliční kandidátku, mi do značné míry zjednodušil rozhodování mezi těmi stranami. Jakožto kovaný sluníčkář, pravdoláskař, vítač a Evropan jsem tím měl vyřešeno.

Zadání bylo jednoduché, připravit v rychlosti jedinou nepotápěčku, kterou byla Markéta Pekarová z TOP 09 na natáčení a fotografování, ale také jí samozřejmě potápění ukázat, aby si v mezích možností ponor na Jámě v Aquapalace Praha užila. Přitom jsem měl také pořídit pod vodou nějaké ty záběry na kameru.

Musím říci, že natáčení bylo příjemnější, než jsem čekal, Markéta i Jana Černochová z ODS byly obě příjemné, u Toma to bylo samozřejmě jasné předem. Výhodou bylo, že Jana je zkušená potápěčka a s Tomem si tak vystačili beze mě, takže jsem měl čas věnovat se pouze Markétě, aby se pro ní první ponor nestal zároveň posledním, který jí od potápění jednou provždy odradí.

Trochu mě zaskočilo, že kamera s mikrofonem byla přítomná víceméně během celé přípravy na ponor, na což my, fotografové (podvodní), nejsme úplně zvyklí. Několikrát jsem se jí pokoušel ve vší slušnosti odehnat, ale moc se mi to nedařilo. Nakonec mi ale pomohla Markéta a příprava před ponorem pak proběhla v naprosté pohodě a klidu.

Samotný zkušební ponor probíhal skoro klasicky, to znamená nejprve seznámení se s dýcháním pod vodou, s plaváním, se základními signály i nejdůležitejšími pravidly bezpečnosti v mělké části bazénu (1.5 metru) a poté jsme se pomalu pustili na hloubku. Jelikož Markéta byla šikovná od začátku, ovládala si výstroj sama a já musel zasahovat jen minimálně. Postupně jsme se zanořili až na dno bazénu do 8 metrů bez jakýchkoli problémů s vyrovnáváním tlaku v uších.

Tam už si ode mě Markétu přebrali její kolegové Jana a Tom a začalo samotné fotografování a natáčení. Musím se přiznat, že mě vždy fascinuje, jake se lidé zvyklí na fotografování a veřejnou publicitu chovají před objektivy profesionálně, a to bez ohledu na prostředí, ve kterém se natáčí nebo fotografuje. Zřejmě tím, že se začnou soustředit na fotografování, přestanou myslet na to, že se nachází poprvé v životě 8 metrů pod hladinou v pro člověka přeci jen ne příliš přátelském podvodním prostředí.

Během chvíle jsme měli hotovo a nakonec se, myslím, vše podařilo. Máme krásné fotografie, za které ještě jednou děkuji Lukáši Hornovi a zároveň také celému natáčecímu týmu za naprosto profesionální přístup. Teď už jen držet palce 8. a 9. října, snad i tímto videem pomůžeme dobré věci!

Výsledek si můžete prohlédnou zde.

Předvolební „Výzva“ kandidátů SPOLU