A je tu zase sobota a přímo fyzická nutnost jít pod vodu. Alespoň u cvoků. Kam pojedeme? Po období Borků a „viditelnosti“ na Slapech a Orlíku je to přímo hamletovská otázka. Nakonec zvítězil návrh Tomáše zkusit lom v Litvínově. Oficiálně Klement, místně Oprám, potapěčsky Šroťák, vyberte si. Já osobně jsem tam nikdy nebyl, takže proč ne?


Je ráno, -6°C, sněhu dost, prostě ideální podmínky. Po chvilce tápání nacházíme lom, samozřejmě pod ledem a dokonce s bruslící rodinkou. Skočíme do sucháčů a jdeme řezat díru. Led má dobrých 5-7 cm a voda vypadá solidně. Takže skoba do ledu, navázat linku a můžem vyrazit. Plaveme po dvojicích, viditelnost je tak 5 m (podle mě), ale dno se dost kalí. Všude je dost „artefaktů“, které daly lomu jedno ze jmen. Prostě bordel. Ale také krásné rostliny, kterými proplouváme, hejna malých okounků a plotic. Jirka poctivě vyvazuje a my se vezeme. Abych nekřivdil Tomáš s Honzou poctivě fotí.

Po 40 minutách se vracíme k díře a snažíme se dostat na led, což s dvojčetem není právě jednoduché. Navíc pod námi led začíná praskat a tak lezeme po čtyřech ke břehu. Oprám mě velmi příjemně překvapil a hospoda v místním divadle můj dobrý dojem jen podpořil.
Jen tak dál.

Petr Večeřa

[showcase id=“3355″]