V sobotu 27.10. zorganizoval náš potápěčský klub AMERS závěrečnou potápěcí akci letošního roku na legendární Velké Americe. Neznám snad nikoho, kdo by na Americe nikdy nebyl na čundru (nebo alespoň na výletě s rodiči), kdo by neznal legendu o Hansi Hagenovi, vraždícím za noci trempy, milence, opilce a jiné návštěvníky lomu …

Zároveň jsme si chtěli připomenou první výročí nešťastné události z našeho loňského potápění na jezeře Attersee v Rakousku a vzpomenout na Honzu i Vláďu, se kterými jsem o potápění na Americe několikrát mluvil a oba by se nepochybně akce rádi zúčastnili. Jsem si každopádně jist, že s námi byli alespoń v myšlenkách většiny z nás. Nemůžu se v této souvislosti zbavit dojmu, že jsme je (nebo alespoň někteří z nás) velice pobavili a postarali se tak o zábavu v potápěčském nebi …….

Na sobotu jsme měli plánované kromě samotného potápění i grilování a další společenské aktivity, které se nám poněkud zkomplikovaly nejprve hustým deštěm a následně poměrně intenzivním sněžením. Toto potěšilo zejména řidiče, kteří byli zodpovědně vybaveni povětšinou letními pneumatikami. Pohled na prudký kopec od břehu lomu, kde jsme parkovali, s rozbahněnou cestou zasypávanou přívaly sněhu nevěštil nic dobrého. Všechny nás ale uklidnil Patrik, který ač zraněn cestu vyjel ve svém nizkém BMW se zadním náhonem a samozřejmě letními pneumatikami.

Musím konstatovat, že potápění na Velké Americe mě velice mile překvapilo, příjemná viditelnost (na to, že ve vodě bylo současně okolo 25 potápěčů), zajímavá panoramata (hlavně obří pneumatiky) a poměrně dost ryb. Navíc krásná teplota vody okolo 12 stupňů působila, že většině z nás se z vody moc nechtělo, neb na břehu se čerti ženili a teplota nepřekročila nulu.

Nakonec jsme zvládli díky odhodlání několika jedinců i grilování (sice pod deštníkem), nakládaná krkovice byla výborná, za což dodatečně děkuji Vláďovi Ježkovi a kuchaři z pizzerie Attolo z Příbrami.

Až na několik drobných zranění, způsobených zejména podklouznutími na zasněženém terénu, se celá akce vydařila. Děkuji tímto všem ještě jednou za účast, za příspěvky do naší kubové pokladny a těším se příští říjen opět na Velké Americe.

Petr Řehák

[showcase id=“3222″]