Co je člověk myslícím člověkem, po celou dobu jeho dlouhé historie, plné dramat, zvratů, bídy i hojnosti, míru i válek, vždy se jeho zraky upínaly k moři, z něhož vzešel život, které mu dávalo potravu, umožňovalo dopravu, ale bylo i zdrojem záhad, tajemství a mýtů.
 Vždy tu byla ta základní otázka: co se skrývá pod jeho hladinou? Jaký život, ryby, rostliny nebo i démoni, či duchové? Jak se o tom přesvědčit, jak nahlédnout pod hladinu? Lidé to zkoušeli odjakživa, ale až ve 20. století se tato snaha začala dařit, protože úroveň poznání a techniky to začala umožňovat. Mapovat tyto pokusy ale není ambicí tohoto článku.

Jaká je současná situace? Potápění se stalo masovou rekreační záležitostí, dostat se pod hladinu není pro nikoho větší problém. Nabízí se však otázka, je to bezpečné? Odpověď zní ano, ale… Věřím, že pro většinu lidí je to bezpečné. Přesto však každý rok dochází k problémům a dokonce k nehodám, mnohdy, bohužel, fatálním. Proč? Analýzy ukazují neomylně na jednoznačného viníka, člověka. Alespoň v drtivé většině případů, abych nebyl zaujatý. Ano, lidský faktor je v potápění asi nejslabší článek. Co s tím? Cestou, která by měla být základem, je správná filozofie potápění, znalosti, dovednosti, schopnosti sebereflexe, předvídavost a zodpovědnost. To se snaží učit a vštěpovat adeptům potápění výcvikové systémy se svými reprezentanty – instruktory. Jaké jsou, který vybrat, co rozhoduje, to je otázka?

Jedním z těchto výukových škol je i NAUI (National Association of Underwater Instructors).

Její historie je velmi dlouhá. Vznikla už v roce 1959 v USA a je nejstarší neziskovou potápěčskou organizací na světě a co do počtu členů, druhou největší na světě. Jen instruktorů má na 50 tisíc. Rozsah jejích výukových činností je absolutní, od potápění na nádech, přes dětské kurzy, celý rekreační a technický program až po procesuální potápění. Krédem NAUI je: Dive safety through Education, tedy bezpečné potápění cestou vzdělávání. Ano, na prvním místě filozofie NAUI je bezpečnost, tomu je vše podřízeno.

Počátky éry novodobého, všem přístupného potápění v Americe sahají až do roku 1948, kdy J.Y.Cousteau přesvědčil Rene Bussoze, majitele sportovního obchodu Renes Sporting Goods ve Westwoodu v Kalifornii, aby začal dovážet první SCUBA (Self Contained Underwater Brething Aparatur), nezávislé dýchací přístroje, které nazval Aqua-Lungs. Od tohoto okamžiku si mohli potápěči začít říkat „Scuba Diver“. Tato výstroj poprvé dovolila lidem být pod vodou skutečně nezávislí. Nejprve bylo dovezeno pouze 10 SCUBA jednotek. Brzy se však tato novinka osvědčila a počet SCUBA potápěčů rychle rostl a Reneho obchod se přejmenoval na U.S. Divers Copany. Stále však neexistoval žádný způsob vzdělávání potápěčů ani certifikací a kdo si koupil Aqua-Lungs, mohl se volně potápět. Jediné organizace, které prováděly výcvik byly Underwater Demolition Teams, jednotky armády, ze kterých později vznikly známé U.S. NAVY SEALS a oceánografické instituty Scripp v jižní Kalifornii a Woods Hole v Nové Anglii, kde později působil i slavný objevitel Titanicu a Bizmarka, Dr Ballard.

V 50. letech začaly vznikat první potápěčské kluby, velmi rychle rostl počet rekreačních potápěčů a bylo jen otázkou času, kdy potřeba výcviku vyvolá vznik organizací, zabývajících se nejen školením, ale i standardizací metodiky výuky, právním postavením, evidencí a certifikací nových adeptů potápění a zvyšováním úrovně potápění obecně.
Asi v polovině 50. let se stále více ukazovala potřeba skutečných instruktorů potápění. Průkopníky byli například Neal a Al Tillman, který tehdy pracoval ve správě rekreačních parků v oblasti Los Angeles (Los Angeles County Parks and Recreation). Ten vybudoval první program školení a certifikování potápěčů, sponzorovaný regionem Los Angeles. Al se později stal instruktorem NAUI s pořadovým číslem 1.

Další legendární postavou byl Bev Morgan, vodní záchranář v okrese Los Angeles, který působil společně s Alem Tillmanem a ConrademLimbaughem v oceánografickém institutu v Scripps. Bev se později proslavil nejen jako instruktor, ale i jako komerční potápěč a především konstruktér špičkového vybavení firmy Kirby-Morgan.

V květnu 1955 tito průkopníci uspořádali první instruktorský kurz, zakončený certifikací (UICC).

Pak přichází rok 1959 a vznik NAUI. Hned následujícího roku 1960 je v hotelu Hilton v Houstonu pořádán první instruktorský kurz pod hlavičkou NAUI. Ze 72 kandidátů uspělo 53.

V říjnu téhož roku byla NAUI registrována v Kalifornii jako nezisková organizace.
První mezinárodní konference o vzdělávání potápěčů, International Conference on Underwater Education (ICUE or IQ) se konala v roce 1969 na Santa Ana College (now Ranch Santiago Community College).

Mezinárodní rozšíření:
NAUI začala expandovat do zahraničí v roce 1970 a po celá 70. léta.
V roce 1970 byli certifikováni první instruktoři NAUI v Japonsku.
NAUI Kanada, jako separátní organizace pod hlavičkou NAUI byla ustavena v roce 1972.
-prvního instruktorského kurzu (1960) se zúčastnili 3 Kanaďané.
-druhý instruktorský kurz (ICC) se konal v kanadském Torontu v roce 1961.

1970 – 1979
Jon Hardy se stal prvním generálním manažerem NAUI v roce 1975. Nahradil dosavadního předsedu Arta Ulricha.
V roce 1978 ho vystřídal Ken Brock z organizace YMCA a působil v NAUI do roku 1980.
NAUI měla v roce 1979 přes 5,000 instruktorů.

1980 – 1989
Marshall McNott nastoupil v roce 1981. Byl prvním ryzím manažerem, nepotápěčem, v čele NAUI.
V roce 1981 se NAUI stěhuje do nového působiště v Montclair, California.
V roce 1986 Marshall McNott opouští NAUI a je nahrazen Samem Jacksonem.
V roce 1987 se dostává do čela první žena. Prezidentkou Sboru řiditelů (Board of Directors) je zvolena Nancy Guarascio.
V roce 1989 má NAUI 12,000 instruktorů.

1990 – 1999
V roce 1995 Sam Jackson opouští NAUI aby dále vedl DEMU ( Diving Equipment and Marketing Association).
Šéfem NAUI se stává Jim Bram a titul se mění na Prezident NAUI. Jim uvádí do života a na potápěčský trh motto“ NAUI Worldwide“. Vznikají samostatné NAUI asociace v různých zemích.

NAUI zařazuje do výuky kurzy nitroxu v roce 1992.

Začátkem roku 1997 publikuje NAUI standardy technického potápění a zahajuje výuku.

V roce 1997 NAUI Worldwide mění sídlo a stěhuje se do Tampy na Floridě.

V současné době (2008) NAUI dokončuje stavbu nového sídla nedaleko Tampy.
Počátkem roku 2000 a v průběhu roku 2001 je dokončena reorganizace NAUI.
Jsou zakládány regionální kanceláře pro USA, Kanadu, Jižní Afriku, Střední východ, Jihovýchodní Asii, Austrálii, Japonsko, Jižní Ameriku a Karibik a Evropu.
Evropská kancelář má zastoupení v Holandsku, ve městě Nijverdal.
Servisní organizací, která zastřešuje veškeré aktivity v Evropě, je firma Lucas Diving.
Evropským manažerem pro výcvik je Jelle Buisman.

V České Republice je zástupcem NAUI a Course Directorem Petr Večeřa.
Servisní organizací je Jiří Šlechta.

Jaká je tedy NAUI v současnosti? Jak vyplývá z oficiálního kréda. Na prvním místě veškerých potápěčských aktivit musí být vždy bezpečnost! V současném obchodním názvu je to ostatně jasně deklarováno: „NAUI Worldwide – Safety trough education“. Bezpečnost cestou vzdělávání. To je odkaz takových bývalých i současných osobností, profesionálních členů, jako jsou J.Y.Cousteau, Hall Wats (Mister SCUBA), Bruce Wienke (tvůrce RGBM), Tim O Leary, atd.

Petr Večeřa
representant NAUI pro ČR a SR