Nejsem zrovna fanoušek rozebírání různých potápěčských nehod či incidentů, nicméně udělám výjimku a podělím se s Vámi o zkušenost, kterou jsem nově načerpal při potápění s celoobličejovou maskou v extrémně chladné vodě.
Důvodem tohoto příspěvku je nedostatek relevantních materiálů k potápění s celoobličejovými maskami obecně, zrovna k této problematice (free flow) se mi nepodařilo kromě několika málo diskusí na zahraničních webech najít vůbec nic.
Nejprve popis situace – potápěl jsem se na lomu s celoobličejovou maskou OCEAN REEF Neptune Space Extender 100, kterou jsem si nedávno pořídil a kterou jsem chtěl právě otestovat při potápění v extrémně studené vodě. Test probíhal na lomu, kde na hladině byla teplota 4stupně, dno mělo jen cca 2,5 stupně. Použil jsem technickou konfiguraci se dvěma prvními stupni, na jednom zmíněná celoobličejová maska, na druhém standardní automatika, a samozřejmě dvojče. Použité první stupně (značku) záměrně neuvádím, v každém případě u mě k zamrznutí došlo použitím nevhodného modelu prvního stupně (APEKS to samozřejmě nebyl :-)). Teplota vzduchu byla relativně vysoká, cca 8 stupňů, test probíhal večer za tmy.
Před nasazením masky jsem si namočil obličej do studené vody kvůli aklimatizaci, poté jsem nasadil masku. Poměrně dlouho trvalo zanoření, než jsem masku připojil, upravil haubnu a provedl kontrolu. Celou dobu na hladině jsem dýchal z ventilu (Surface Air Valve) pro dýchání na hladině. Poté jsem se zanořil a ventil uzavřel. Masku jsem měl připojenou k prvnímu stupni hadicí s rychlospojkou (Quickconnect).
Další průběh přeskočím (důvody vzniku free flow nejsou pro účely tohoto článku podstatné, důležitá byla možnost si to vyzkoušet) a budu pokračovat až ve chvíli, kdy do masky začal samovolně vnikat vzduch. Stejně jako u klasického regulátoru free flow začalo pomalu a postupně. Pokusil jsem se zvýšit nádechový odpor pomocí regulátoru (Space Extender je jím vybavena), to sice na chvíli zafungovalo a vzduch přestal do masky vnikat, nicméně dýchání se stalo velice obtížným. Jakmile jsem nádechový odpor opět trochu snížil, vzduchu se valil do masky již poměrně nepříjemně. Rozhodl jsem se proto vystoupat na hladinu (z hloubky cca 10 metrů), protože sundat si masku pod vodou v takto chladné vodě mi přišlo příliš riskantní (možný vznik laryngospasmu). Výstup byl poměrně nepříjemný, protože vzduch již do masky vnikal docela intenzivně.
Ledový vzduch Vám fouká přímo do obličeje, takže je špatně vidět, maska bublá a dělá poměrně intenzivní a nepříjemný rámus. Dýchat samozřejmě lze, ale není to příjemné. Trochu pocit, jako když vystrčíte hlavu v mrazu z rychle jedoucího auta a snažíte se nadechnout. Po chvíli jsem se vynořil, sundal masku a zavřel ventil na prvním stupni. Co je důležité – na hadici respektive spojce k druhému stupni byla poměrně slušná vrstva námrazy a masku tak nebylo možno od hadice odpojit. Pokud by tedy někdo chtěl řešit pod vodou takovou situaci odpojením středotlaké hadice od masky třeba v úmyslu použít záložní hadici (např. od buddyho), je nutné provést odpojení hadice co nejdříve, než dojde k přimrznutí hadice vlivem velkého průtoku vzduchu.
Pokud byste někdo měli obdobnou zkušenost, zajímal by mě postup, jak jste tuto situaci řešili vy. Zdůrazňuji, že mě zajímá řešení free flow u celoobličexové masky, nechci diskutovat o tom, jak free flow předcházet.
Tags: Celoobličejová maska, OceanReef