Dlouho avizované potápění v egyptském Dahabu je minulostí, ale velmi úspěšnou a příjemnou.

Až při plánování této akce jsem si uvědomil, že ač je to má oblíbená a velmi často navštěvovaná lokalita, byl jsem tam naposledy před 6 lety. Změnilo se něco, jaký bude stav lokalit po každoročním náporu tísíců potapěčů z celého světa? Uvidíme. Celonoční cesta letadlem a mikrobusy na místo proběhla bez problémů, ale samozřejmě za cenu nevyspání a únavy. První den tedy bude aklimatizační. Já jsem si prošel Dahab a zaregistroval jsem nárůst resortů, bází, obchodů i „rezidencí“ domorodců.

1. den: v plánu jsou dva jednoduché ponory. Jeden aklimatizační, vyvažovací na hausreefu Lighthouse. Druhý na blízké, notoricky známé lokalitě Eel Garden. Klasika, tisíce úhořů čouhá z písku jako šnorchly a směrem ke břehu korálová zahrádka. Pohoda.

2. den: jede se k mé oblíbené parketě s názvem Canyon. Je to částečně uzavřená chodba s horizontálním vchodem asi ve 20 metrech a dnem v 45 metrech. Tady se nabízejí dvě možnosti: doleva nahoru a vyplavat v asi 15 metrech nebo pravý opak: doprava dolů až do 60 metrů. Vzhledem ke složení výpravy proběhla první varianta. Druhý ponor na stejné lokalitě, ale bez průniku do Canyonu, „jen“ rybičkaření.

3. den: máme před sebou další evergreen: Ble Hole. Nejprve ale pochodujeme 200 metrů v plné polní při teplotě nad 30°C. Rasovina. Konečně jsme na místě zvaném Bells. Vrháme se do vody a tubusem klesáme do 35 metrů. Pak chytáme pravidelný proud a jede se směrem k Blue Hole. Je to nádherná cesta bez námahy, jen vyvážit a čumět. Vpravo stěna plná života, pod námi pár set metrů. Na závěr vystoupat do 6 metrů, přehoupnout se přes riff a jste v díře, tedy modré. Kulatý papiňák plný života, potapěčů, šnorchlařů se dnem někde ve 110 metrech. Po vynoření pauza s jídlem, beduínským čajem, smradem z velbloudů pro Germány a všudypřítomnou, uřvanou ruštinou. A potom druhý ponor, tentokrát výhradně v Blue Hole. Rozdělujeme se a já s kolegou klesáme dolů k Archi, impozantní bráně, spojující v hloubce 50-60 metrů modrou díru s volným mořem. Krása.

Pokračování příště.
zapsal Petr Večeřa