O víkendu 11-12.6. 2011 jsme podnikli výlet na západ Čech, abychom se potopili do zatopeného lomu Rotava nedaleko Chodova. Oproti stavu zachyceném na Stranách potápěčských je přístupová cesta zahrnuta zeminou, zřejmě na ochranu před neodbytnými potápěči, a je nutné poměrně složitě (pro někoho) kličkovat po polních a lučních cestách.
Viditelnost byla proměnlivá, někde 3 metry, jinde si potápěč neviděl ani na špičku masky. V 18 metrech na levé straně u zatáčky je vstup do průzkumné štoly, která je dlouhá přibližně 20 metrů a lze jí proplavat (na vlastní nebezpečí), strop se nejevil nikterak nestabilně. Pro jednoho (a prvního) potápěče je viditelnost ve štole překvapivě dobrá, nicméně druhý potápěč poslepu ručkuje tam a zpátky a pouze si kryje hlavu, aby nenarazil do stěny na konci štoly.
Teplota vody odpovídala pověsti a v hloubce pod 20 metrů ukazovaly naše počítače spolehlivě a shodně 4°. Během ponoru jsme testovali nové svítilny Finnlight Strong, jednu se svítivostí 3000 lumenů, druhou s 1.750 lumeny. Svítilny dělaly čest svému jménu a jejich světlo pronikalo s brutální silou zakalenou vodou. Osvědčilo se mi svítit si více z boku, aby se světlo z částic plovoucích ve vodě neodráželo přímo zpět do očí. Večer jsme nejprve využívali pohostinnosti Romany s Jirkou, kterým ještě jednou děkuji za stravu i nocleh, a poté odešli plánovat další ponor do místní restaurace s výbornou Plzní, kde jsme dlouho do noci probírali nové trendy v českém potápění.
Druhý den ráno jsem vyrazil na průzkum okolí Přebuzi, které bylo skutečně úchvatné a při jeho pozorování se neubráníte myšlence, jak to v Sudetech muselo vypadat před válkou …
Během dalšího ponoru jsme se pokusili vyfotografovat vnitřek štoly, výsledek si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Rotava se nám všem líbila, na rozdíl od jiných lokalit přeplněných potápěči si ponor na Rotavě opravdu vychutnáte v klidu, obklopeni krásnou přírodou (do které patří například i mravenci v sucháči). V létě plánujeme potápění na Rotavě zopakovat a možná vyzkoušíme i jiné lokality v okolí.