O víkendu 13 – 15. 5. 2011 proběhl v Rakouském Obertraunu v Pension Schober potápěčský seminář, na kterém byly dokončeny počátkem roku zahájené kurzy Advanced Scuba Diver a Nitrox Diver. Účastníky čekalo příjemné ubytování, výborné kuře na paprice a hlavně hned na úvod písemný test, který však všichni zdárně absolvovali bez sebemenšího zaváhání, inu jaký instruktor, takoví žáci.
Ještě před testem jsme absolvovali seznamovací ponor na Grundelsee na lokalitě Gösl, kde nás sice provázelo krásné počasí, nicméně viditelnost se pohybovala okolo 3, maximálně 5 metrů, způsobená táním sněhu (zřejmě nikoli globálním oteplováním) z okolních kopců. Další den pak již probíhaly „ostré“ zkušební ponory, a to nejprve na Vorderer Gosausee a poté na Wolfgangsee na parkovišti.

Centrum potápění Amers - Obertraun 05.2011 - foto 1

Na Gosausee nás zastihlo deštivé počasí, už na začátku ponoru padla do údolí mlha a začalo pršet. Jezero bylo vypuštěné, hladina byla hluboko pod horní výpustí, což nám umožnilo ponořit se skoro na dno jezera, aniž bychom překročili maximální hloubku rekreačního potápění 40ti metrů. Bohužel v hloubce se ukázala náročnost ponoru v 5ti stupňové vodě a jednomu nejmenovanému potápěči (byl to David :-) zamrzla v hloubce přibližně 35 metrů hlavní automatika. Jelikož celý tým pracoval perfektně, zvládli jsme tuto situaci bez sebemenších problémů, nicméně to samozřejmě znamenalo předčasné ukončení ponoru. Pro všechny to byla důležitá a poučná zkušenost a David si současně objednal nový první stupeň, jelikož jeho obstarožní Beuchat by si už zasloužil potápěčský důchod nebo alespoň teplejší vodu, což samozřejmě potěšilo hlavně našeho obchodního manažera a potápěče v jedné osobě Honzu.

Na večerním ponoru na Wolfgangsee si pak další potápěči (Honza s Ondrou) vyzkoušeli jednak vedení celé skupiny a zejména navigační techniky a jelikož jsme se vynořili přímo u parkoviště, absolvovali navigaci na výbornou. Navíc oba svorně rozvíjeli speciální techniku komunikace pod vodou, kdy vedle obligátních potápěčských signálů jako „ok“, „nahoru“, „dolů“ nebo primitivního pocukávání světly, používají signály jako „hele, je mi tady docela zima, možná bychom mohli plavat trochu nahoru, kde svítí sluníčko a trochu nás to zahřeje, navíc tu nejsou žádný mníci a tam jich bylo hodně“, na což následuje odpověď „heleď, já nevím, Petr říkal tímhletím směrem v pětadvaceti metrech aspoň chvíli, tak aby zase pak neměl ty svoje blbý kecy jako vždycky.“

Centrum potápění Amers - Obertraun 05.2011 - foto 3

Večer pak došlo ke slavnostnímu předání diplomů a následovala kultivovaná decentní zábava, na které byly probírány nejnovější trendy v oblasti DIR potápění  jako je nejvhodnější umístění Ondrovi nové sondy při jeskynním potápění. Současně byly odhaleny některé zajímavé odchylky některých členů našeho týmu, jako je náklonnost Dana k lesní zvěři, zejména pak k liškám, a dále Ondrova schopnost hry na kachnu, které se zejména osvědčila během hudebního pásma naší nové kapely.

Centrum potápění Amers - Obertraun 05.2011 - foto 4

V neděli ráno pak již za nepříjemného hustého deště jsme se zanořili do jeskyně Kesselu, což je periodická vývěra pod svahy Dachsteinu, která odvádí vodu z jeskynního systému Hirlatz. Napojení na Hirlatz našel v roce 2003 český potápěč a speleolog Pavel Říha (pozn. text viz Strany potápěčské, www.stranypotapecske.cz, ). Všichni zdárně absolvovali ponor v Kesselu až do suché části, viditelnost byla i přes zvýšenou hladinu jako vždy nádherná a po šťastném vynoření se byla každému byla konečně předána jeho zasloužená certifikace.

Centrum potápění Amers - Obertraun 05.2011 - foto 5

Rádi bychom současně poděkovali našemu dodavateli společnosti Finnsub s.r.o. za zapůjčení svítilen Finn light short i long, které se jako vždy osvědčily na výbornou a hlavně Míle za jako vždy vynikající péči a domácí stravu :-)

V Praze 19.5.2011

Petr Řehák, instruktor NAUI #52010

Nově certifikovaní potápěči NAUI:
Honza Řehák – NAUI Advanced scuba diver
Dan Dobrovolný – NAUI rescue diver, nitrox
David Jermoljev – NAUI advanced scuba diver, nitrox
Ondra Frössl – NAUI advanced scuba diver, nitrox