Nahraďte svoji stávající plastovou potápěčskou certifikaci digitální a už se vám nikdy nestane, že si kartu zapomenete doma nebo jí, nedej bože, ztratíte a zjistíte do dva dny před odjezdem na dovolenou …. 

Je třeba si přiznat, že doba plastových kartiček pomalu, ale jistě odchází a je jen otázkou času, kdy budou zcela nahrazeny digitálními certifikacemi. V dnešním moderním potápěčském světě se stává prokazování potápěčských úrovní plastovými kartičkami trochu anachronismem, kdy vystavení a následné zasílání kartiček poštou vyžaduje zbytečné náklady, trvá to dlouho a čekání na doručení potvrzení o ztrátě karty někde na bázi v Karibiku rozhodně není nic příjemného.

NAUI aktuálně nabízí absolventům všech potápěčských NAUI kurzů za zvýhodněných podmínek si provést digitalizaci své potápěčské plastové certifikace (karty). 

Celý proces zvládnete velice jednoduše sami, a to prostřednictvím webových stránek www.naui.org. Tam stačí ve svém uživatelském účtu zakoupit digitální kartu k jakémukoli vašemu dokončenému kurzu a vše je hotové.

Až do konce roku 2020 můžete získat digitální certifikaci za pouhých 10$, což je polovina běžné ceny.

Pokud ještě nemáte účet na NAUI.ORG zřízený, doporučujeme učinit tak co nejdříve. Proces je velice snadný, stačí kliknout na core.naui.org, a tam si vytvořte zcela zdarma nový účet. (pozn. účet doporučujeme vytvořit v běžném počítači, se zřizováním účtů pomocí mobilních telefonů byly komplikace)

Jakmile budete mít účet vytvořený, měly by se vám v něm objevit všechny vaše stávající certifikace (pozor, nejedná se o digitální karty, ale pouze o seznam dokončených kurzů, což je rozdíl). Pokud zjistíte, že vám některé kurzy v seznamu chybí, což se stává poměrně často právě s ohledem na probíhající digitalizaci, obraťte se prosím na svého NAUI instruktora nebo přímo na nás a my vám pomůžeme dát vše do pořádku.

Vaše chybějící certifikace dohledáme manuálně, a pokud by se ani to nepodařilo, stačí poslat nám kopie vašich plastových karet a my následně zajistíme, aby byly doplněny do seznamu vašich dokončených kurzů.

Jakmile budou všechny kurzy doplněny v seznamu, můžete si už sami pořizovat digitální karty podle vašich potřeb přímo v aplikaci. 

Zároveň už jen tím, že si zřídíte účet a zkontrolujete si vaše certifikace, si podstatně zjednodušíte proces získání nové karty třeba v případě její ztráty, kdy si vše jednoduše vyřídíte sami přes internet.

Všem absolventům potápěčských kurzů NAUI doporučujeme zřídit si účet a provést kontrolu co nejdříve. Problém může nastat, pokud by někdo ztratil svoji certifikaci (plastovou kartu) a zároveň neměl tuto certifikaci doplněnou do svého účtu a nepodařilo by se ho dohledat individuálně. V takovém případě by mu nezbylo, než kontaktovat svého původního instruktora a požádat ho o kopie svých materiálů a až následně bychom mohli vystavit novou certifikaci.

Digitální certifikace v mobilní aplikaci

Závěrem dodávám, že digitální certifikaci můžete mít vždy k dispozici v digitální aplikaci ve vašem mobilním telefonu (iOS i Android), aplikace je zdarma ke stažení v příslušných obchodech. Pokud budete mít zřízený účet na NAUI.ORG, potom stačí do aplikace zadat stejné přihlašovací údaje a vaše certifikace se vám automaticky načtou do telefonu a máte je tak stále k dispozici.

Vzhledem k tomu, že s digitálními certifikacemi začínají pracovat všechny velké potápěčské asociace, za poslední rok jsme se nesetkali s tím, že by někde byla digitální certifikace odmítnuta, a to dokonce ani v tolik probíraném Chorvatsku. Příběhy o kontrolách, kde policie odmítá prohlížet mobilní telefony nebo že kapitán na lodi nemá možnost předložit certifikace ke kontrole, když jsou potápěči pod vodou, jsou sice dramatické, ale osobní zkušenost s tím nikdo nemá a jedná se tak spíše o kolektivně tradované legendy ….

Věc je v praxi řešena tak, že v těch oblastech, které vyžadují potápěčskou certifikaci na lodi při potápění, což je právě třeba zmiňované Chorvatsko, si vedoucí ponoru (zpravidla potápěčská báze) vyžádá kopie karet formou print screenu obrazovky mobilní telefonu nebo jim digitální kartu jednoduše pošlete emailem. V ostatních místech postačí kontrola digitální certifikace v mobilním telefonu před zahájením ponorů. Každopádně certifikaci budete mít vždy u sebe a je potom na dohodě s příslušným divecetrem, zda jim postačí nahlédnout nebo si pořídí její kopii.

Díky digitalizaci má navíc každá základna či instruktor možnost ověřit si platnost jakékoli certifikace prostřednictvím databáze všech absolventů jednotlivých potápěčských kurzů NAUI, u plastových karet docházelo ke zneužívání poměrně často a hlavně velice snadno …..

Kromě toho máte v mobilní aplikaci možnost využívat celou řadu nástrojů, jako je plánovaní ponorů, potápěčské tabulky (vzduch, Nitrox) standardní i RGBM, nejrůznější kalkulátory atd. včetně jednoduchého logbooku.

Vše si zvládnete aktivovat velice snadno sami a ihned si můžete provést kontrolu svých dosažených certifikací. Pokud by vám cokoli důležitého chybělo (pokud jste například AOWD potápěči není nutné doplňovat OWD certifikaci, pokud by zrovna ta chyběla atd.), obraťte se prosím na svého instruktora nebo přímo na nás na potapeni@amers.cz nebo prehak@europe.naui.org a my vám pomůžeme dát vše do pořádku.

Petr Řehák, 28.11.2020

 

Tags: ,