Tisková zpráva DAN k ochraně potápěčské výstroje před koronavirem.

V souvislosti s možnou nákazou novým koronavirem COVID-19, vydal DAN na četné dotazy ze stran rekreačních potápěčů, ale i potápěčů profesionálů a potápěčských center tiskovou zprávu s doporučeními

, jak co nejefektivněji zabránit nákaze a tím chránit sebe i ostatní. Zde je pro vás stručný výtah těch nejdůležitějších doporučení, v příloze přikládáme originál celé oficiální zprávy.

Bohužel běžný oplach potápěčské výstroje je momentálně absolutně nedostatečný. Důkladná dezinfekce se nyní týká především automatik, masek, šnorchlů a BCD inflátorů.

Výstroj může být efektivně dezinfikovaná ponořením do 10% bělicích roztoků, dezinfekčních čisticích prostředků jako je Steramine nebo prostředků se sloučeninami kvarterního amoniaku. Vždy postupujte dle instrukcí výrobce a poté opláchněte ve sladké vodě.

(Pozn. v České republice není Steramine dostupný, ekvivalentní prostředek na našem trhu je DESILINE DC, který je dostupný v balení 1 nebo 5 litrů. Ředění je u něj 1%, což znamená, že se z 5 litrů koncentrátu vyrobí 500 litrů roztoku.)

Pokud byste sami pro svou ochranu chtěli učinit více, výše zmiňované části výstroje před použitím navíc důkladně otřete domácími dezinfekčními ubrousky a poté opláchněte ve sladké vodě.

Z obecných doporučení mějte stále na paměti, že nejlepší opatření pro zastavení šíření onemocnění jsou často si mýt ruce (s mýdlem po dobu alespoň 20 vteřin), pravidelně čistit používané předměty a prostory (toalety, kliky dveří, apod.), vyhýbat se kontaktu s nakaženými osobami nebo osobami, které vykazují příznaky respiračního onemocnění a zůstat doma, pokud jste sami nemocní.

Tisková zpráva DAN
Tisková zpráva DAN