Surfování na Lanzarote s AMERS.CZ

Přátelé a příznivci vodních sportů, přestože Amers.cz je a vždy bude primárně o potápění, dovoluji si Vás přizvat na surfařský výlet na Kanárské ostrovy, Lanzarote.

„WORK SUCKS GO SURFING!“
Ideální doba na surf je mezi 28/5 – první půlka června. Proč? Protože tento termín výletu se mi nejvíce hodí nejvíce. Navíc červenec až říjen je trošku dražší sazba a i počasí je teplejší.

Proč Lanzarote?
Lanzarote je právem nazýváno rájem surfařů Evropy. Poměrně stabilní klima umožňuje provozovat tento báječný sport celoročně.

Cílem surfování na Lanzarote je malé městečko na severu, Caleta de Famara. Zde se nachází škola, Red Star Surf, se kterou mám výborné zkušenosti.

Proč Red Star Surf?
Red Star Surf je surfařská škola nabízející výborný přístup ke kurzistům s kvalitními a trpělivými instruktory. Nabízí kurzy surfování, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Další možností jsou kurzy kite surfu, kde je ovšem větší vazba na počasí – dobrý vítr. V neposlední řade, také organizují hodiny jógy – vždy po příjezdu ze spotu (místo kde se surfuje), půjčení long boardu, ubytování atp.

Surfování na Lanzarote

Detaily kurzu
Ideální balík pro začátečníky je Surf Package 5/7. Z osobních zkušeností mohu doporučit vzít balíček s jógou – ale je to na Vás. Rozhodně je to druhý den znát. Jógu je možné doobjednat i na místě a to i hodinu po hodině. Lektorky Alva a Paula mají rozdílné styly, ale výsledný efekt je stejný.
Alva – taková relaxačně meditační jóga,
Paula – spíše strečing, ale efektivní.

Detaily surf výletu
Program navrhuji cca na 10dní a rozhodně je na zvážení každého jak jej využije.
1. den – přílet a ubytování, organizační záležitost se školou, výběr triček.
2. den – surf & yoga lekce
3. den – surf & yoga lekce
4. den – surf & yoga lekce
5. den – odpočinek – možné potápění – kdo je licencován, ale zatím nemam zjištěné další informace.

Další možností je navštívit městečko Teguise (nedělní trh), jezero El Gulfo, navštívit národní park Timanfaya, či se podívat do muzea vína. Tyto aktivity se dají stihnout za jeden den (při pronajmutí motorky nebo auta – motorka stojí cca 30euro).

6. den – surf & yoga lekce
7. den – surf & yoga lekce
8. den – odpočinek (nebo kdo vydrží, tak třeba půl denní surfování). Nadšencům hor mohu nabídnout výlet nad Famaru. Náročnost českou turistickou chůzí tak 5-6h. výlet – výstup ráno, před svítáním. Další možností je dopravit se na nejzazší vyhlídku Mirador Del Rio (ideálně autem).
9. den – surf (kdo chce na půlden či den prkno)
10. den – návrat

Surfování na Lanzarote

Předpokládané náklady na celý výlet
Kurz balíček 5/7 (ubytování v dormu – sdílené bydlení, výuka, tričko, půjčení veškerého vybavení a pojištění je součástí nabídky RSS, obědová bageta a voda na pláži) cena je 290euro (něco kolem 8tisíc Kč). S jógou je cena 340euro, případně je možné jógu připlatit za 10euro.
Letenka, standardní cena charteru je 10500kč, já preferuji volit low-costové dopravce, takže předpokládám cenu mez 4-6,5 tisíci korunami (v závislosti na termínu a délce dopravy).
Ostatní náklady na dopravu z letiště na místo jsou popsány v další sekci (ale v celkové ceně je to částka mizivá).

Podle čeho volíme letenky
Mysleme na to, že se musíme dostat z letiště na Caleta de Famara. Přímé autobusové spojení jede trasu asi ¾ hodiny, auto resp. taxi asi půl hodiny. Autobus vychází kolem 4-6euro na osobu jedna cesta, taxi (co jsem četl a slyšel) kolem 30euro jedna cesta.

Pokud se nezměnily jízdní řády, tak přímé spoje jezdí v 9:45, 14:00, 17:45, a 20:45 z hlavního nádraží (asi 15min od letiště autobusem). Pokud přijedeme jindy než v 9-18:00 platí se 10euro na osobu (taxa mimo pracovní dobu, ani na Lanzarote nechce nikdo pracovat přesčas zdarma).

Dále musíme myslet i na to, že některý z letů může být limitován pouze kabinovým zavazadlem. To jest standardní kabinové rozměry a váha 10kg. Je to otrava, ale na druhou stranu, brát sebou slackline stejně netřeba (ověřeno), stejně není moc místa kam ji přivázat :). Ale když se zadaří, klidně můžeme nabrat více domácích řízků na cestu či cokoli co použijeme na grill :)

Nevadí mi ani přespání na letišti pokud to kompenzuje cena či jiné náklady spojené s příjezdem, ale pak je lepší mít celý zájezd 11-12ti denní.

Závěr a doporučení:
V případě zájmu mne můžete kontaktovat mailem, sentinel.czech@gmail.com google.com/+VaclavTuma uzávěr zájemců udělám 8/6/2014.

Ubytování s RSS vykomunikuji až na základě počtu přihlášených lidí a přesného termínu. Pokusím se zařídit (neslibuji – jen se o to pokusím) surf house, kde jsem již byl – výborná pozice, terasa, dole balkón a možnost grilování, nebo spaní pod hvězdami na balkóně – a to je prostě nádhera.
Vyberu pár termínů, které považuji za zajímavé (z pohledu letenek) pokud budete mít chuť pomoc při volbě letenky je vítána. Pokud nás bude větší množství (alespoň 6) je zde možnost slev na balíček 5/7. Platby letenek pořešíme na základě vybrané alternativy a ceny letů.

Doporučení:

  • Nemusíte být skvělí plavci, ale je dobré umět plavat! Ve většině případů se nedostanete dál než po hloubku 1,6-1,8m, nicméně vlny jsou vlny, na to u nás ve středu Evropy nejsme zvyklí.
  • Dobrá fyzická kondice je výhodou, více si výlet a surf užijete. Surfování není opalování se nebo plavání v bazénu, je to fyzická aktivita, silně návyková,
  • Příprava nebo informace jak si zlepšit kondičku naleznete zde případně se ptejte.

ahoj Vašek :)