Profesionální fotografie na Sutce

V neděli 19.5. se v pražském bazénu na Šutce kontala zajímavá událost. Fotograf Honza Berghauer v rámci své diplomové práce pokračoval ve focení modelek pod vodou. S velkou radostí jsem využil nabídku zúčastnit se profesionálního focení pod vodou.

foceni-na-sutce-07Byl jsem dopředu upozorněn, že akce je časově poměrně náročná, ale musím se přiznat, že jsem tomu úplně nevěřil. Nicméně krátce po osmé hodině večerní se začala chystat technika pod vodou a zároveň kadeřník, vizážistka a další začali připravovat modelky na focení.

Někdy chvíli před desátou hodinou vše začalo. Hned dopředu musím vyslovit velké uznání všem třem dívkám, které se nechali přesvědčit k focení. Pózování v lehkých šatičkách pod vodou, opasek se zátěží zavěšený na holém těle, vždy pár nádechů z automatiky a potom série póz dle pokynů fotografa nebylo opravdu nic, co by jim člověk mohl závidět. Taky po každé sérii fotografií vylézali z vody ukázkově promrzlé, nicméně dobrovolně se potom vraceli zpět.

foceni-na-sutce-05Honza pro nasvícení používal v základu dva blesky IKELITE DS 160 s manuálním ovládáním pomocí IKELITE manual controlleru, každý samostatně umístěný na stativu. Stativy bylo samozřejmě nutné zatížit, nicméně jednalo se o standardní nijak neupravný stativ. Přichycení blesků ke stativům pak bylo dílem šikovnosti a trochy improvizace.

Oba blesky odpaloval pomocí třetího blesku (IKELITE DS161), který měl umístěný na pouzdře a zamířený kolmo nahoru kvůli zamezení odrazů. Oba manual controllery bez problémů fungovaly a odpalovaly blesky, aniž na ně byl třetí blesk namířen.

foceni-na-sutce-04Jako další zdroj světla měl Honza originál blesk od Nikonu umístěný v průhledném pouzdře od StormCase.
Focení s krátkými přestávkami probíhalo celou noc, ve dvě hodiny ráno jsem to už nevydržel, rozloučil se a odjel se alespoň na chvíli domů vyspat. Honza s celým jeho týmem zůstal někdy až do brzkých ranních hodin.

Už si opravdu nepamatuji, kdy jsem byl ve vodě pět hodin v kuse, ale každopádně to byla nezapomenutelné zkušenost. Honzovi držíme palce s obhajobou a už se těším, až se s nám předvede výsledky své práce.

Petr Řehák