Jako každoročně nás na podzim čekal potápěčský výlet do egyptské Safagy. Tentokráte byl v plánu čistě relaxační pobyt a potápění na blízkých lokalitách v okolí Safagy. Také samozřejmě nabírání vitamínu D jako ochrany před nadcházející covidovou sezónou, což se mi, nakonec, přeci jen podařilo …..

Pro nás, co jsme za sebou měli červnové safari se čtyřmi ponory každý den, se jednalo o opravdový potápěčský odpočinek, vlastně takové podzimní potápěčské prázdniny. Neměli jsme žádný speciální plán, prostě pohodové potápění a odpočinek u moře.

Místo naší základny na kraji Safagy jsme tentokráte vyplouvali z báze nedaleko hotelu Shams Safaga, což bylo ideální, jelikož jsme na loď mohli ráno dojít krásně pěšky, cca 10 minutová ranní procházka. Počasí bylo taková typická podzimní Safaga, tzn. slunce a vítr, ale podmínky tentokrát úplně ideální, bych tak řekl.

Povzbudivé bylo také setkání s dalšími NAUI instruktory v Egyptě, na snímku s Mohamedem Ez Lregal a dokončení crossoveru s Honym, který se tak stává dalším NAUI instruktorem.

A jak se říká, nejlepší zážitky jsou takové, které člověk neplánuje, tak hned při prvním ponoru jsme potkali cestou do přístavu nádherného velrybího žraloka. Potápění, respektive plavání s ním je nádhera, které se jen těžko popisuje …. Přítomnost tří nebo čtyř plavců okolo mu byla vcelku jedno, jen se tak líně povaloval na vlnách, a když ho to po pár minutách přestalo bavit, prostě se najednou ponořil do hloubky a zmizel, aniž při tom vyvíjel nějakou viditelnou aktivitu.

 

Další dny jsme pak trávili většinou na okolních lokalitách Ras Abu Soma, Tobia Arba, Tobia Soraya a dalších. Z těch vzdálenějších jsme tentokráte zvolili dva ponory na Panorama Reef a vrak Salem Express nechali tentokrát odpočívat ….. Za mě ideální volba.

Přišlo mi letos, že potápěčů tentokráte nebylo v Safaze tolik, což bylo znát na menším počtu lodí na lokalitách a s tím je spojený a bohatší podmořský život. Potkali jsme spoustu murén, ropušnic, občas želvy, rejnoci, tuňáků s námi plavalo hodně, na Panoramě jsme se potápěli uprostřed obrovského hejna malých barakud ….

Volný čas jsme využili jednak k dokončení kurzu Nitroxu, který máme s některými účastníky rozdělaný už od začátku roku 2020 a řadí se tím k jednomu z nejdéle trvajících kurzů v našich dějinách, ale faktem je, že nějak nebyl čas dodělat teorii.

Kromě nitroxu jsem se také mohl věnovat naší nové potápěčce, když Pavla zvládla naprosto perfektně všechny náležitosti stanovené pro kurz NAUI OWD, včetně mého nejoblíbenějšího cviku – tažení vyčerpaného potápěče na hladině k lodi.

Někteří účastníci intenzivně pracovali na svém výcviku, neustále trénovali vypouštění bojky, svého buddyho tak udržovali v  napětí, kdy po něm budou chtít poskytnout vzduch nebo jinou nečekanou činnost … Ale trénink je trénink …. 😊

Poslední den jsme se věnovali dokončení nitroxu, opalování (konečně se mi podařilo se spálit) a večer jsme vyrazili na výlet nejdřív za nákupy (pro tentokrát žádné stánky, ale luxusní Carrefour v Hurghadě) a potom na procházku do maríny.

No a pak už jen zabalit a ráno (zase brzy ráno … ) směr Ruzyně …

Už se ale těšíme na příští rok, kdy máme v plánu v červnu Safari, tentokráte speciálně za kladivouny, longimány a delfíny na Daedalus a Elphinstone ….

A příště za kladivouny …..