Prázdniny v Pakoštane

Dnešní neděli jsme se rozhodli věnovat potápění. Jelikož jeden z našich „nastávajících“ potápěčů pochází z Vysočiny, pozval nás na lom Antonka (některé starší prameny ho označují jako „Antošův důl“). Ráno jsme naložili výstroj, děti, manželky, psy a já nevím co ještě a vyrazili jsme směrem k milé to oblasti našeho stávajícího pana prezidenta – na Vysočinu.

Potápění na Lomu Antonka - Amers.czPočasí nám úplně nepřálo, chvílemi pršelo, bylo zataženo a teploměr v autě ukazoval občas i 11 stupňů, což nikomu, kdo se chystal do vody v neoprenu, na náladě nepřidalo. Navíc náš zlobivý pes polovinu cesty v autě proštěkal, což ke zlepšení nálady nepřispělo.

Potápění na Lomu Antonka - Amers.czAle jakmile jsme dorazili na místo, milý a útulný lom odčinil všechny cestovní útrapy. Nikde nikdo, viditelnost odhadem ze břehu poměrně slušná. Nejdřív trochu problémy s výstrojí (nějak mi přestal fungovat o-kroužek na inflátorové hadici) a potom už vzhůru do vody.

Potápění na Lomu Antonka - Amers.czViditelnost byla někde mezi 2-3 metry, takže bylo vcelku jasné, že se celá skupina pohromadě neudrží, takže jedna dvojice byl Tomáš s Lubošem a druhá já s Bárou. Ve vodě nebylo moc života, viděli jsme jenom plno chrostíků. Nicméně dno je krásně porostlé rostlinami a kombinace červených kamenů a zeleného porostu dělá nádherná panoramata ☺

Potápění na Lomu Antonka - Amers.czMaximální dosažená hloubka byla 7,1 metru, ideální místo pro trénink vyvažování. Teplota vody se pohybovala mezi 14-15°, což bylo na tuzemské poměry docela příjemné (tedy minimálně pro mě v sucháči), ale jelikož ponor trval nějakých 40 minut, ani ostatní (až na jednoho!!) evidentně nijak netrpěli.

Potápění na Lomu Antonka - Amers.czNa konci ponoru náš čekaly dva zajímavé nálezy – prvním byl klíč s dálkovým ovládáním pro Ford a druhým bedna s pokladem – utopená měnička na peníze. Pokusili jsme se jí pod vodou otevřít, abychom mohli případně nalezené peníze odevzdat nejbližšímu oddělení VB, jenže už nás někdo v rabování zřejmě předběhl … Trochu jsme měli strach, že někde pod vodou objevíme fordku i s řidičem …

Zdraví vás Amers.czVzhledem k těmto nálezům jsme následně v restauraci vytvářeli řadu zcela zásadních hypotéz, jak se měnička a klíče dostaly do vody …. Ale i tak se mi v hlavě zrodil jeden brutální plán ….

Pěkný den,
Petr Řehák

Odkaz na lom Antonka
Odkaz na fotografie