Amers.cz na Leštince

Na sobotu 8. února jsme si naplánovali návštěvu vinohradských Octopusáků, kteří už v pátek vyrazili na lom Leštinka v rámci kurzu potápění pod ledem. Touhle dobou bývá pravidelně a poctivě zamrzlá, teď byla jen ráno na půlce lehká krustička, po které už nebylo ani památky. Když jsme před polednem přijeli, bylo příjemných 8 °C a slunečno. Prostě parádní počasí, jako minule na Borku – tento způsob zimy zdá se mi poněkud šťastným (pro nelyžaře).☺

Amers.cz na LeštincePo krátkém přivítání s přáteli jsme si dali rychlý brífink. Kluci upozornili na mléčný špunt začínající zhruba v 18 metrech. Naše formace trochu prořídly a domluva s Davidem byla rychlá. Pro oba to bylo první potápění tady, takže jsme si řekli, že si projedeme lom dokola s maximálkou ve 20 metrech a budeme se pozorně rozhlížet po obyvatelích vodní říše a po atrakcích místního skanzenu. Při zanoření čtyřstupňová voda chvilku kousala, ale pak to bylo v pohodě. Na lachtana Fífu jsme narazili hned po molem a vůbec neprotestoval, když jsme ho chtěli pohladit (asi proto, že je to bílá soška ☺). A vyrazili jsme zprava na obhlídku, viditelnost byla určitě pět metrů. Cestou jsme potkali nepočítaně okounů, včetně několika pořádných kousků. Opravdovou odměnou a potěšením bylo sledovat cupitající raky. Za chvíli jsme už projížděli kolem těžebního vozíku a blížili k dřevěnému domku, ve kterém makal trošku zkostnatělý úderník se sbíječkou. Kolečko nám zabralo 35 minut.

Amers.cz na LeštinceNa oběd nám Ivanka Boržiková servírovala výbornou domácí gulášovku a vyhlášené kuřecí řízečky. Taky nás upozornila, že při takhle hezkém počasí by se koi kapři měli vyhřívat ve 3 – 5 metrech ve stromech v pravém rohu naproti. O cíli druhého ponoru tak bylo rozhodnuto. Krátká siesta na prosluněné terase a pak jsme už nabrali azimut a hurá do vody. Abychom je neminuli, tak jsme plavali v pěti metrech. Po deseti minutách mě David upozornil na velké stíny ve větvích před námi. Místní světlí koi kapři jsou slušní obři.

Samozřejmě, že nám neunikli ani vodník, ani žába. Ale vrátit se rozhodně musíme – na seznámení ještě čekají štiky, jeseteři a sumci.

Za Potápěčský klub AMERS
Aleš