aktualita-lachtan2014-00

Dne 21.6. byli členové Amers klubu, přizváni k účasti kurzu Rescue pořádané potápěčským klubem Lachtan v mece českého potápění – lomu Velká Amerika. Tématem dne byla potápěčská záchrana následně rozšířena o transport raněného v skalním terénu.

Dopolední část probíhala rozdělením do trojic. Skupina nejprve uplavala horizontální profil tvořený třemi bojkami a poté jeden potápěč ze skupiny přešel do role „nalezeného potápěče bez vzduchu. „

Autor fotografie - Petr ŘehákCílem tohoto praktického cvičení bylo vrýt si do paměti záchranné postupy jako jsou bezpečný transport ke hladině, následný přesun po hladině k pevnině a samotné poskytnutí první pomoci. Nejcennější zkušeností bylo samotná simulace první pomoci, kdy velkou roli sehráli „škodiči“ – herci, hrající přechytralé kolemjdoucí, či hysterické rodinné příslušníky. Na místě působili dva zdravotníci, kdy jeden vždy na telefonu zastával centrálu záchranné služby a druhý přihlížel zásahu a následně provedl debriefing s vysvětlením nejčastějších chyb.

Autor fotografie - Petr ŘehákPo poledním občerstvení – grilované klobásy a salátu se účastníci kurzu přesunuly do nedalekého lomu, kde probíhala druhá polovina kurzu – horolezecká záchrana. Cílem bylo uvědomit si, že ne vždy je možné zraněného (třeba potápěče v suchém obleku) transportovat standardní cestou v sedáku. Lom byl rozdělen do 4 stanovišť: alternativní úvazy, slaňování, prusíkování a vytažení zraněného kladkostrojem. Celou akci zpestřil team zdravotníků, který namaskoval jednoho z kurzistů a je třeba podotknout, že velmi realisticky. Figurant představoval osobu po pádu ze skály s odřeninami, otevřenou zlomeninou a pohmožděninou hlavy. Simulace byla postavena tak, aby bylo nutné správně vyhodnotit priority ošetření.

[one_third] Autor fotografie - Lachtanklub.cz [/one_third]

[one_third] Autor fotografie - Petr Řehák [/one_third]

[one_third_last] Autor fotografie - Lachtanklub.cz [/one_third_last] [clear]

Celkově hodnotím Lachtaní rescue víkend jako velmi povedený právě pro svůj důraz na reálnou simulaci. Díky škodičům si teprve uvědomíte jak důležité je spoléhat na naučené postupy a nenechat se vykolejit okolím.

Celá akce je zdokumentována ve fotogalerii.

 

Videoreportáž