Amers - kurzy potápění

Od pátku 6.9. do neděle 8.9.2013 se ve Velkém Mederu na Slovensko – Maďarském pomezí konal 1. ročník potápěčského kempu organizovaného naším potápěčským klubem. Programem kempu bylo zejména dokončení probíhajících kurzů NAUI Scuba Diver a dále ukončení skoro rok trvajícího výcviku nových NAUI Divemasterů, včetně dokončení kurzu NAUI Advanced Rescue Diver.

Testy nových potápěčůCelá akce začala v pátek podvečer oblíbenou částí, a to testy. Nejprve všichni studenti společně zvládli v limitu standardní test určený pro nové Scuba Divery (nejlepší výsledek Vláďa Ježek). Čekatelé na divemastera a rescue potom ještě navíc museli zvládnout písemné testy s první pomocí, potápěčskými nehodami a jejich řešením a další záludné otázky zejména z rescue problematiky (tady uspěl nejlépe naopak nejmladší přítomný Ježek Lukáš).

Jelikož náš čekal náročný den, po testech se všichni zodpovědně uložili do pokojů a chystali se na sobotu. Sobotní ráno začalo nejprve provazochodeckou rozvičkou organizovanou hlavním artistou Vaškem a hned poté povídáním Honzy Vrlíka (Instruktor IANTD) o rebreatherech a předvedením jeho CCR Submatix.

Amers centrum potápěníPo zahřívací části a dojezdu posledních dvou účastníků (Katka s Filipem) jsme se přesunuli na nedaleké štěrkovisko a začali se věnovat potápění. SD studenti nejprve pod bedlivým dozorem Aleše (NAUI DM) a Davida (CMAS** a tělovýchovný expert) absolvovali plavecké kondiční testy včetně populární šlapání vody. Naši budoucí divemasteři dostali mezitím na starost Katku s Filipem, které nejprve seznámili se základy potápění, předvedli jim výstroj a nakonec společně s nimi absolvovali první potápěčské krůčky v 3-5 metrové hloubce lomu.

Počasí nám přálo, bylo jasno s teplotou skoro 30°, teplota vody 19° a viditelnost okolo 8 metrů, to vše do hloubky max. 10 metrů, dole pak teplota padala pod 8° a hlavně byl dole bílý zákal s minimální viditelností. Pro naše účely ale naprosto vyhovující podmínky.

Amers centrum potápěníV poledne byla krátká pauza, skupiny se prohodily, divemasteři pilovali s Janou, Vaškem a Jirkou sdílení vzduchu z jedné automatiky, používání záložní automatiky, došlo i na vystřelení boje a další aktivity. Druhá skupina poté pod dohledem mým a Honzy (který se rozhodl navíc demonstrovat odolnost proti chladu získanou ve Svazarmu) trénovala potápěčské základy a zejména pohyb pod hladinou.

K večeru jsme se potom přesunuli na základnu, kde se konala přednáška (a zároveň poslední součást testu), na téma první pomoci a potápěčských nehod. Myslím, že se s tím Ježkovi poprali na výbornou a potom již nic nebránilo slavnostnímu vyhlášení.

Amers centrum potápěníLenka a Vláďa Ježkovi se tak stali novými NAUI Divemastery, Lukáš Ježek NAUI Advanced Rescue Diverem. Mezi Scuba Divery jsme přivítali Janu a Vaška Tůmovi a Jirku Českého. Všem tímto ještě jednou gratuluji a přeji hodně štěstí v další potápěčské kariéře.

Myslím, že následující volná zábava se vydařila, přičemž nejodolnější tři jedinci, které nebudu jmenovat (byl to Jéža, David a bohužel i moje manželka) dokonce hluboko po půlnoci navštívili místní zábavu, kde se naučili několik maďarských písní, pojedli něco čabajek, předpokládám že došlo i na pálinku a potom s veselým zpěvem dorazili zpět na základnu.

Tomu odpovídalo i nedělní ráno, kdy někdo relaxoval do oběda, někdo si jel udělat ještě jeden ponor a část skupiny ještě navštívila místní vyhlášené termální koupaliště. Po obědě už následovala jenom rychlé rozloučení a cesta zpět do Prahy s tím, že se nepochybně nejednalo o akci na jižním Slovensku poslední.

Petr Řehák, NAUI IT

Odkaz na fotogalerii z akce zde.