Ikelite - fotografování pod vodou

Autor článku: JACQUES DE VOS*

Po celou dobu, po kterou se zabývám podvodním fotografováním, zaznamenávám, že při diskuzích mezi amatéry i profesionály se s ohledem na pouzdra podvodních fotoaparátů stále vracejí některé otázky, a tyto otázky se točí kolem dvou témat:

– Jaké je „nejlepší“ pouzdro pro podvodní fotoaparát?

JACQUES DE VOS

– „To a to“ pouzdro fotoaparátu je k ničemu, protože…
DSLR pouzdro pro podvodní fotografování a nastavení snímání…

Tento článek se zabývá otázkami souvisejícími s oběma těmito tématy a snad alespoň trochu pomůže potenciálním nakupujícím ke správnému rozhodnutí při výběru pokročilejšího nebo prvního pouzdra pro podvodní fotoaparát.

JACQUES DE VOS

Špatná montáž / konstrukce

Jediným argumentem při částečné obraně lidí zaujímajících zmíněný přístup „pouzdro fotoaparátu X je na nic“, může být jeho špatná konstrukce nebo montáž. Je dosti překvapující, že některá z nejdražších pouzder fotoaparátů na trhu občas opustí výrobní závod sice dokonale připravená k použití pod vodou, ale jejich konstrukce je tak špatná, že fotoaparát, pro který jsou určena, nelze dovnitř pouzdra vůbec dostat. Zaplacení nejvyšší ceny tedy vždy neznamená získání produktu nejvyšší kvality!

V průběhu několik uplynulých měsíců jsem byl dvakrát osobně svědkem takové situace u jednoho dobře známého belgického výrobce pouzder, přičemž v jednom případě se fotoaparát do pouzdra fyzicky nevešel, ve druhém potom nebylo možné používat všechna tlačítka, ačkoli pro ně existovaly ovládací prvky. V obou případech bylo nutné pouzdro vrátit k „provedení úpravy“, což bylo pro klienta spojeno s velkými výdaji (zaslání). Takže ano, ačkoli to není moc pravděpodobné, můžete si zakoupit nefunkční produkt, což naštěstí v typickém případě nepovede k průniku vody do fotoaparátu nebo podobným vážným následkům, protože buď pod vodou vůbec nezačnete fotit nebo zkrátka jen budete mít omezený výběr funkcí. Což nás přivádí k velmi důležitému bodu…

JACQUES DE VOS

VŠECHNA pouzdra fotoaparátů nakonec přestanou fungovat.

Tak tomu prostě je – podobně jako u každého jiného zařízení, ať o něj jakkoli řádně pečujete. Pokud používáte fotoaparáty pod vodou dostatečně dlouho, dojdete nevyhnutelně k tomu, že budete mít vadné/zablokované některé tlačítko nebo dokonce poškrábané přední sklo. Nevěříte mi? Proč mají všichni dodavatelé značkových podvodních pouzder oddělení poprodejních služeb? To ovšem neznamená, že dojde k zaplavení pouzdra.

Je podstatný rozdíl mezi selháním podvodního pouzdra v důsledku lidské chyby (čili vaší chyby) a jeho selháním při normálním používání.

V prvním případě obvykle dojde k něčemu dosti dramatickému, například průniku vody do pouzdra nebo masivnímu poškození vašeho krásného nového osmipalcového předního skla („dome portu“).

Pokud dochází k selhávání některých součástí v důsledku stárnutí/opotřebení, můžete si být jisti, že půjde o něco podstatně méně děsivého, například o tlačítko, které se po stisknutí nevrátí do výchozí polohy, což můžete v závislosti na konkrétním typu pouzdra občas i sami jednoduše vyřešit.

Podvodní fotografové a kameramani to neradi slyší, ale pokud vám někdy pronikla voda do značkového podvodního pouzdra dobře známého dodavatele (nezávisle na konkrétní značce), na 100% se jednalo o selhání lidského faktoru. Slyšel jsem už opravdu mnoho takových příběhů a vždy se ve výsledku došlo k tomu, že pouzdro nebylo pořádně připravené nebo se připravovalo ve spěchu, manipulace s ním nebyla v pořádku nebo byly provedeny nestandardní úpravy. Myslím, že se mnozí čtenáři právě urazili a přestali tento článek číst, ale jedná se obvykle přesně o ty lidi, kteří mají na základě popsaných zkušeností sklony k pomlouvání příslušných značek a rádi před těmito značkami ostatní varují, protože údajně netěsní.

JACQUES DE VOS

Co přesně tedy dělá dobré pouzdro dobrým?

Pro začátek je třeba uvést, že není nad ručně vyráběná pouzdra, která jsou jednotlivě testována. Dokonalá vodotěsnost je zajištěna i tak, že je známá konkrétní testující osoba, jejímž úkolem bylo zajistit, že než se pouzdro ocitne ve vašich rukou, vše je jak má být.

Pouzdra Ikelite jsou ručně vyráběná a kontrolovaná přímo v závodě v Indianapolisu.
Fotografie – Ikelite

JACQUES DE VOS

Jak to funguje? Používám pouzdra Ikelite, která jsou ručně vyráběná v závodě v Indianapolisu (USA), a poté se provádí následující kroky:

Krok jedna spočívá v ponoření pouzdra pod vodu a po určitou dobu vyvíjení přiměřeně malého tlaku, poté kontrole, že pouzdro udrželo vodotěsnost. Tento krok simuluje podmínky v malých hloubkách.

Krok dvě spočívá v ponoření pouzdra pod vodu a po určitou dobu vyvíjení velkého tlaku, poté kontrole, že pouzdro udrželo vodotěsnost. Tento krok simuluje podmínky 200 stop (60 metrů) pod hladinou.

Touto zkouškou prochází všechna nová pouzdra a je tak zaručeno, že jsou všechna před expedicí z výrobního závodu testována na stoprocentní vodotěsnost a odolnost proti tlaku, a tedy připravena k potápění.

JACQUES DE VOS

Při závěrečné zkoušce vodotěsnosti testuje firma Ikelite svá pouzdra na podmínky v 60 metrech.
Fotografie – Ikelite

Může vám to fungovat, ať se stane cokoli a ať jste kdekoli?

Vedle pochopitelných vlastností jako je například kvalitní konstrukce z pohledu velikosti, funkcionality a kompatibility je jednou z nejčastěji přehlížených vlastností možnost údržby vlastními silami.

Pouzdra Ikelite používám už téměř sedm let a jsem s nimi spokojen. Mezi nejpodstatnější faktory této spokojenosti patří snadný způsob údržby/výměny téměř všech součástí pouzdra… včetně opravy velkých poškození předního skla!

Protože se svou výbavou dost často cestuji na místa, která jsou zákonitě poměrně vzdálená od odborné pomoci, je pro mě možnost řešit problémy vlastními silami při rozhodování pro konkrétní značku podvodního pouzdra zcela zásadním faktorem, protože v opačném případě se mi cesta za potápěním / dovolená na palubě lodi může totálně zkazit. Ikelite nabízí náhradní díly a servisní sady pro každé tlačítko, pružinu, O-kroužek atd., který může být někdy potřeba. Když cestuji, zásadně si s sebou beru malou sadu náhradních dílů pro případ jakékoli nepředvídané menší „události“. Protože se mé pouzdro setkává s vodou častěji, než je tomu například u pouzder příležitostných potápěčů, už se mi mnohokrát přihodilo, že jsem potřeboval vyměnit tlačítka nebo podobně, ovšem protože je to tak strašně jednoduché, ani na chvíli mi to nezpůsobilo podstatné starosti.

JACQUES DE VOS

Extrémním příkladem je poškození osmipalcového předního skla, a jedná se zde o skutečný příběh. V průběhu našich každoročních závodů Triple Depth Freediving v Dahabu jsem měl smůlu: přímo do středu předního skla pouzdra Ikelite jsem dostal zásah monoploutví. Nepoškrábalo se mi sklo, ale měl jsem oči navrch hlavy z toho, jak mi po ní zbyla díra velikosti kaňonu. Dobrou vlastností akrylátových skel včetně těch značky Ikelite, která používám, je, že si tyto závady můžete sami opravit s použitím něčeho, čemu se říká „přípravek Novus pro leštění a odstraňování rýh“. Využil jsem ho už mnohokrát, a to i na poškození v horní části, a má skla stále vypadají a fungují jako nová.

Je značka pouzder X lepší než značka Y?

Nakonec zjistíte, že u většiny značkových podvodních pouzder pro fotoaparáty velkých výrobců je velmi těžké najít jakoukoli chybu, přičemž více peněz vždy neznamená získání lepšího výrobku.

Osobně volím Ikelite, protože tato pouzdra jsou mimořádně zdařile konstruována a mezi jejich vlastnosti patří možnost údržby vlastními silami. Jsou kompletně průhledná (zásadní vlastnost pro rychlé zpozorování průniku vody), spolehlivá, velmi lehká, univerzální z pohledu objektivů a portů, ve srovnání s ostatními značkami levná a při cestování/skladování je lze za zanedbatelnou dobu rozložit na jednotlivé součásti. Velkým plusem pro ty z nás, kteří chtějí prodat své pouzdro Ikelite zakoupené z druhé ruky a přejít na nové pouzdro Ikelite pro nový fotoaparát, je skutečnost, že máme podstatně větší šanci prodat staré pouzdro za dobrou cenu ve srovnání s někým, kdo původně zaplatil čtyřikrát více za předražené hliníkové pouzdro, protože lidé většinou nemají chuť platit velké peníze za pouzdro vhodné pro starší fotoaparát.

JACQUES DE VOS

Do pouzdra mi NIKDY nepronikla voda… až do včerejška.

Je ironií osudu, že mi voda pronikla do pouzdra poprvé v životě během včerejších závodů ve volném potápění v egyptském Dahabu, právě když jsem měl rozepsaný tento článek! Byl jsem velmi hrdý na to, že se mi nic takového za sedm let nikdy nestalo, a teď jsem si vlastně oddychl, že příčinou je modifikace výrobku (přepážky), kterou jsem sám provedl. Takže dokonalý příklad chyby uživatele. Pouzdra jsou vyráběna a testována podle přesně stanovených norem a Ikelite (a většina dalších značek) proto velmi jasně upozorňuje, že změny prováděné na pouzdrech znamenají neplatnost záruky, což je velmi moudré.

Můj včerejší příběh má ovšem šťastný konec, protože fotoaparát zůstal stoprocentně suchý!

Jacques de Vos, 26.4.2014
zdroj: www.jdvos.com

překlad AMERS.CZ s.r.o., s laskavým svolením autora

* Jacques de Vos, freediver a fotograf pocházející z Cape Town (Jihoafrická republika), freedivingový instruktor a rozhočí, spolumajitel báze v Dahabu (Egypt) Freedive Dahab. Rovněž tak instruktor přístrojového potápění, komerční potápěč, držitel bakalářského titulu v chemickém inženýrství a další. Jako fotograf vyhrál v roce 2012 Our World Underwater, kromě fotografování se věnuje i natáčení UW videí.