Od našeho dodavatele Tomáše Klojdy z Deepndown jsme dostali na vyzkoušení novinku pro letošní rok značky Hollis, a to ploutve F2, které jak již název vypovídá, jsou sestry oblíbených Hollis F1. Jelikož F1 je naše nejprodávanější ploutev, kterou navíc používá skoro celý Amers a já sám jsem s nimi maximálně spokojen, podle mého názoru je to aktuálně nejlepší technická ploutev na trhu, těšil jsem se s velkým očekáváním na první bazén, abych Hollis F2 vyzkoušel na vlastní kůži nebo spíš noh

Ploutve jsou určeny k neoprenové botce, nikoli tedy k suchým oblekům a testování na otevřené vodě v neoprenu nepřicházelo z objektivních důvodů v úvahu. Ploutve jsou příjemně lehké (zejména oproti F1) a jsou krátké, což oceníte především při balení. Váha je přibližně poloviční oproti F1. Mám velikost boty 11, ale velikost ploutve Regular byla ideální, což mě překvapilo, jelikož normálně mám velikost XL, ale botka je poměrně široká.

Test ploutví Hollis X2
Test ploutví Hollis X2

Moje první pocity byly příjemné, potěšila mě snadná ovladatelnost při kopání žabáka vpřed. Zkoušel jsem i kraulový kop, kde mě překvapila vzhledem k tvaru ploutve její nečekaná pružnost.

Trochu rozpačitý po prvním dnu jsem byl z chování ploutve při couvání, kdy se mi zdál list příliš měkký a záběr dozadu nebyl moc efektivní. Jelikož jsem po jednom večeru neměl úplně jednoznačný názor, nasadil jsem ploutve v bazénu na jámě v Čestlicích ještě jednou během ponoru na zkoušku.

Neměl jsem tudíž příliš času věnovat se svým pocitům a myslet na ploutve. No a po téměř dvou hodinách plavání nahoru dolu, dopředu, dozadu, hlavou dolů i nahoru jsem si uvědomil, že ploutve vůbec necítím, jelikož se staly jakousi prodlouženou částí mé nohy a dělají přesně to, co od nich potřebuji, aniž by mě v pohybu jakkoli omezovaly. Podle mého názoru je to zapříčiněno naprosto optimálním hydrodynamickým tvarem i materiálem použitým na ploutve.

Veškeré negativní pocity při couvání byly pryč, ploutev vyžaduje jen trochu preciznější techniku při pohybu vzad, což vyplývá podle mě kromě specifického tvaru i z menší plochy listu, než moje stávající ploutve na potápění v neoprenu.

Jelikož je to láska na první pohled, zařazujeme ploutve Hollis F2 do naší nabídky pro letošní rok a já sám se těším, až si je vezmu za měsíc do Egypta. Je to vůči mým starým ploutvým trochu kruté, ale vzhledem k plánovaným změnám v sortimentu i trochu symbolické.
Zkráceně – pro toho, kdo v Holliskách F1 chodí i spát a lituje, že na výlety za podmořským poznáním musí k neoprenu hledat alternativu, jsou ploutve Hollis F2 jasnou volbou. Pružné, kratší, lehčí, ale stále dosti pevné.

Zapsal a otestoval Petr Řehák v březnu léta Páně 2013

[info_box] Technický popis:
Ploutve Hollis F2 jsou vyrobeny ze vstřikovaného monoprenu. Díky konstrukci kratšího listu nabízí efektivní a lehký pohyb i v malých prostorách, ať již používáte jakýkoliv styl kopu. Patentovaný design dvojitého listu snižuje námahu a zvyšuje akceleraci obtékající vody. Ploutve jsou standardně vybaveny nastavitelnými pružinami z nerezové oceli s komfortním úchytem pro snazší oblékání. [/info_box]

Dodavatel do ČR Tomáš Klojda, DeepnDown