Murter – Chorvatsko

Naše oblíbená a spřátelená chorvatská základna se nachází v malebném městečku Tisno na ostrově Murter. Sám ostrov, o rozloze asi 18 km2, je jedním z největších ostrovů v širokém okolí. Od chorvatské pevniny jej dělí Murterský průliv, jehož nejužší místo se nachází právě v městečku Tisno a měří bez mála 40 metrů.

Česká základna zde potápěčům poskytuje zázemí již řadu let. Zajišťuje plný komfort, který je při potápění třeba. Městečko Tisno však jistě vyhoví všem návštěvníkům, tedy nejen nadšencům z řad potápěčů. Skýtá totiž možnosti koupání na písečných plážích či romantických procházek po okolí. Celé městečko je navíc prodchnuto typickou středomořskou atmosférou, kde na své přijdou i labužníci, kteří zcela určitě ocení množství restaurací nabízejících pravé chorvatské pochoutky.

My do městečka Tisno jezdíme z Prahy, nejčastěji po dálnici D1 směr Brno – Mikulov – Vídeň – Gratz – Maribor a od chorvatských hranic dále po dálnici až ke sjezdu na Murter. Pak už je to do Tisna jen pár kilometrů. Základna se nachází u promenády, v malé uličce Crkvena. Ideální je nechat auto na parkovišti a pár kroků udělat bez auta. Další informace ohledně parkovacích karet získáte na základně. Majitelem je Pavel Machula a jak již jméno napovídá, pochází z Čech.

Na základně je možnost půjčení kompletní potápěčské výstroje či úschova výstroje vaší. Dále po domluvě foukání Nitroxu a samozřejmě i ubytování s možností polo až plné penze. Stravování se skládá z klasické snídaně, oběda i večeře a ze své zkušenosti mohu říct, že množství jídla nasytí každého jedlíka.

Troufám si říct, že luxusní na základně je její umístění a dostupnost infrastruktury. Základna se nachází asi 100 metrů od promenády, kde kotví loď. Na rohu promenády a ulice Crkvena je velká samoobsluha, o kousek dál trafika a několik restaurací. Věci na loď se vozí na velkém vozíku, takže odpadá namáhavé nošení, nakládání výstroje do auta a vykládání na loď. Po návratu z potápění se výstroje samozřejmě vozíkem odvezou zase na základnu.

Díky silné a rychlé lodi máme možnost navštívit i relativně vzdálené lokality a vracet se zpět na základnu brzy po obědě. To ocení hlavně vaše rodina. Vzhledem k tomu, že Pavel prozkoumává a hledá nové lokality, zřídka se stává, že během týdenního pobytu navštívíte stejnou lokalitu dvakrát. Drtivá většina lokalit je navrhnutá tak, aby uspokojila potřeby jak pokročilých potápěčů s licencí ASD (Advance scuba diver) a vyšší, tak i potápěčům s licencí SD (scuba diver).

Lidé v kursu Scuba Diver ocení především možnost potápění ze břehu, kdy si mohou v klidu zátok procvičit potřebné dovednosti, než si je osvojí a budou schopni potápění z lodi.

Za jednu z nejlepších lokalit je považován Vrak zásobovací lodě z II. světové války Francesca di Rimini. Jelikož paluba lodi je až ve 40 metrech, je zde potřeba licence minimálně ASD. Vrak je zajímavý svým nákladem granátů a pum, které jsou proti nenechavým potápěčům zabezpečeny železnou sítí. Vrak je dlouhý asi 60 metrů a nejhlubší místo je u kotvy cca v 52 metrech. Zajímavostí tohoto vraku je okolnost jeho potopení. I přes snahy různých badatelů a nadšenců se nedokázalo zjistit, jak přesně k potopení došlo. Jediná nápověda je velká díra na pravoboku, zřejmě od torpéda svrženého z letadla.

Lokalita Kaprije je situována nedaleko Francesci di Rimini. Specifické pro tuto lokalitu jsou velké zářezy do stěny, někdy vytvářející velké převisy, kam se schová i celý potápěč. V zářezech se dají najít langusty, chobotnice nebo různé druhy ryb, pod převisy velké množství různobarevných hub.

Hreben Mišine je lokalita u stejnojmenného skaliska. Této lokalitě se častokrát přezdívá sopka. V širokém okolí je mořské dno rovné, jen u tohoto skaliska se prohlubeň, připomínající kráter. Hlavní krása této lokality je v noci, kdy jsou zde k vidění langusty, ropušnice, krabi a výjimečně i zahlédnout pilobřicha ostnatého.

Další nádhernou, ale již vzdálenější lokalitou je Babuljaši. Malé Babuljaši vykukuje z moře pouhých několik metrů. V horních pasážích potkáte velké množství rozličných druhů ryb a hnízdící chobotnice. Stěna je spíše terasovitého charakteru a končí v hloubkách okolo 40 metrů písečným dnem, které se dále svažuje do větších hloubek. Zde naleznete nepřeberné množství krásných Gorgonií (chorvatský korál).

Jak jsem napsal již výše, Pavel pořád rozšiřuje počet lokalit a díky tomu máte na výběr nepřeberné množství míst k potápění. Pro bližší informace navštivte přímo stránky základny:

http://www.murter.cz
http://www.fundiving.cz

Pokud máte zájem s námi jet, ať už z Prahy nebo se k nám připojit během cesty, veškeré informace, kdy se na Murter chystáme, získáte na našich facebookových stránkách nebo na stránkách www.amers.cz. Můžete mne také kontaktovat přímo na e-mailu dan@amers.cz.

Facebook