Aktuality

Lachtane zachraň se! aneb Rescue víkend na Americe

aktualita-lachtan2014-00

Dne 21.6. byli členové Amers klubu, přizváni k účasti kurzu Rescue pořádané potápěčským klubem Lachtan v mece českého potápění – lomu Velká Amerika. Tématem dne byla potápěčská záchrana následně rozšířena o transport raněného v skalním terénu.

Dopolední část probíhala rozdělením do trojic. Skupina nejprve uplavala horizontální profil tvořený třemi bojkami a poté jeden potápěč ze skupiny přešel do role „nalezeného potápěče bez vzduchu. „

Autor fotografie - Petr ŘehákCílem tohoto praktického cvičení bylo vrýt si do paměti záchranné postupy jako jsou bezpečný transport ke hladině, následný přesun po hladině k pevnině a samotné poskytnutí první pomoci. Nejcennější zkušeností bylo samotná simulace první pomoci, kdy velkou roli sehráli „škodiči“ – herci, hrající přechytralé kolemjdoucí, či hysterické rodinné příslušníky. Na místě působili dva zdravotníci, kdy jeden vždy na telefonu zastával centrálu záchranné služby a druhý přihlížel zásahu a následně provedl debriefing s vysvětlením nejčastějších chyb.

Autor fotografie - Petr ŘehákPo poledním občerstvení – grilované klobásy a salátu se účastníci kurzu přesunuly do nedalekého lomu, kde probíhala druhá polovina kurzu – horolezecká záchrana. Cílem bylo uvědomit si, že ne vždy je možné zraněného (třeba potápěče v suchém obleku) transportovat standardní cestou v sedáku. Lom byl rozdělen do 4 stanovišť: alternativní úvazy, slaňování, prusíkování a vytažení zraněného kladkostrojem. Celou akci zpestřil team zdravotníků, který namaskoval jednoho z kurzistů a je třeba podotknout, že velmi realisticky. Figurant představoval osobu po pádu ze skály s odřeninami, otevřenou zlomeninou a pohmožděninou hlavy. Simulace byla postavena tak, aby bylo nutné správně vyhodnotit priority ošetření.

Celkově hodnotím Lachtaní rescue víkend jako velmi povedený právě pro svůj důraz na reálnou simulaci. Díky škodičům si teprve uvědomíte jak důležité je spoléhat na naučené postupy a nenechat se vykolejit okolím.

Celá akce je zdokumentována ve fotogalerii.

 

Videoreportáž

 
Comments are closed.

Facebook